Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Pokiaľ Veľká Británia opustí Európsku úniu bez dohody, bude mať odchod na svedomí stratu 1,2 miliónov pracovných pozícií po celej Európe. Vyplýva to zo štúdie belgickej Katolíckej univerzity v Leuven.

„Štúdia jasne ukazuje, že názor, že brexit ovplyvní len západoeurópske krajiny, ktoré sú geograficky blízke Veľkej Británii, nie je správny. Krajiny ako Poľsko, Švédsko, Slovensko, Česká republika, Rumunsko a Maďarsko tiež vykazujú značné straty pracovných pozícií. Vzhľadom na previazanosť európskych reťazcov by to nemalo byť prekvapujúce. Brexit je príbeh celej Európskej únie,“ píše sa v štúdii.

Strata 1,2 miliónov pozícií

V prípade mäkkého brexitu by straty pracovných pozícií boli podstatne nižšie, okolo 280-tisíc, kým v prípade tvrdého brexitu by straty predstavovali 1,2 milióna pracovných pozícií v celej EÚ.

Najviac pracovných pozícií by stratila Veľká Británia. Podľa štúdie, ktorú univerzita vypracovala pre belgickú vládu, by sa odchod Británie z EÚ bez dohody dotýkal viac ako pol miliónu pozícií.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.