Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2019, 00:00

Boj s morom sa likvidáciou celého chovu nekončí

Chovatelia prasiat na juhu východného Slovenska už niekoľko týždňov žijú v strachu. Dôvodom je africký mor ošípaných, na ktorý neexistuje žiadna vakcinačná ochrana. Existuje však spôsob, ako výrazne znížiť riziko šírenia epidémie v nenakazených chovoch. Účinná dezinfekcia.

Boj s morom sa likvidáciou celého chovu nekončí
Zdroj: Reuters

Africký mor ošípaných sa na Slovensku rýchlo šíri. Prvý prípad veterinári zaznamenali koncom júla v domácom chove v Strážnom a vzápätí vo Veľkom Kamenci. Neskôr sa nákaza potvrdila aj v obciach Somotor a Rad. Pred niekoľkými dňami poľovníci objavili pri Svätuši už aj nakazeného diviaka. Práve divo žijúce svine najčastejšie rozširujú mor do ďalších lokalít. Africký mor ošípaných na území Trebišovského okresu sa rozšíril o ďalšie prípady v chove domácich ošípaných a o ďalší prípad. Počet nakazených diviakov sa zvyšuje. „Druhý diviak bol nájdený uhynutý v poľovnom revíri Brehov, teda v oblasti, kde boli potvrdené prípady v záhumienkových chovoch ošípaných. Počet ohnísk nákazy je už desať,“ informuje Daniel Hrežík z ministerstva pôdohospodárstva.


6. prípad - obec Svätá Mária, v susedstve prípadu č.5, v chove tri kusy ošípaných, jedna uhynula. 7. a 8 prípad – obec Zemplín, záhumienkové chovy v blízkom susedstve v chove z 29 ošípaných, dve uhynuli, v druhom chove chovaná len jedna ošípaná, ktorá uhynula.


9. prípad – obec Rad – časť Hrušov, neďaleko obce Rad, kde bol potvrdený nedávno štvrtý prípad, v záhumienkovom chove boli chované tri ošípané, jedna uhynula


10. prípad - obec Brehov, súkromný chovateľ- záhumienkový chov, z 3 trochošípaných jedna uhynula.

Národnej expertnej skupine pre africký mor ošípaných sa však zatiaľ nepodarilo identifikovať primárny zdroj epidémie. Nákaza sa k nám mohla dostať aj dovozom infikovaných ošípaných zo zahraničia. Ako zvýrazňuje Daniel Hrežík, v súčasnosti ministerka pôdohospodárstva nariadila intenzívny lov diviakov. Užívateľom v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.