Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2019, 00:00

Rast minimálky: firmy hovoria o zdražovaní

Zástupcovia zamestnávateľov a odborárov sa na výške najnižších platov nezhodli. Na rade je ministerstvo práce.

Rast minimálky: firmy hovoria o zdražovaní
Zdroj: TASR

Majú nízke vzdelanie, robia najmä pomocné práce a zamestnaní sú predovšetkým v textilnom a odevnom priemysle, poľnohospodárstve, potravinárstve aj v hotelierstve a gastre. Takto vyzerá typický pracovník zarábajúci minimálnu mzdu. A práve o jeho plate včera rokovali zamestnávatelia, odborári a ministerstvo práce. Aká bude výška minimálky v budúcom roku, ešte nevieme, sociálni partneri sa na definitívnej sume nezhodli. No už dnes je jasné, že by mala vzrásť minimálne o 60 eur, teda z dnešných 520 na 580 eur.


Vysoké náklady
Takýto skokový nárast je pritom najvyšší za posledné dve dekády a pre zamestnávateľov pôsobiacich v spomínaných odvetviach znamená prudký rast nákladov. Hoci aktuálne pracujú za minimálnu mzdu len približne štyri percentá Slovákov, zmenu môžu pocítiť viacerí našinci – napríklad v zdražení potravín. „Naši

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.