Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2019, 00:00 Aktualizované dňa 23.08.2019 o 16:56

Ani po výstrahách nezaplatili. Štát poslal návrh na exekúciu Billy

Reťazec dostal koncom júna pokutu vo výške jeden milión eur. Na jej zaplatenie mal 15 dní, no dodnes tak neurobil.

Ani po výstrahách nezaplatili. Štát poslal návrh na exekúciu Billy
Zdroj: Billa

Jeden milión eur. Pokutu v takejto výške má na účet štátu poukázať obchodný reťazec Billa. V dôsledku novely zákona o potravinách, ktorá je účinná od 1. mája, mal na to lehotu 15 dní. Peňažný trest dostal koncom júna, zaplatiť mal približne v strede júla.

Keďže však ide o sumu vo výške, ktorú obchodníci aj odborníci označujú za likvidačnú, Billa sa rozhodla brániť všetkými dostupnými spôsobmi a získať čo najviac času. Podala viacero odvolaní, ale nová legislatíva je v tomto smere neúprosná: „Odvolanie proti rozhodnutiu o uložení pokuty nemá odkladný účinok.“ To znamená, že reťazec sa síce voči pokute môže odvolať, ale až keď ju zaplatí.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná nedávno avizovala, že ak Billa pokutu nezaplatí, bude ju štát vymáhať exekúciou. Agrorezort však v tomto smere žiadne kompetencie nemá, keďže nie je orgánom, ktorý vydal rozhodnutie o uložení pokuty.

Tým je Regionálna veterinárna a potravinová správa Bratislava. „Ak Billa nezaplatí pokutu, koncom týždňa dávame návrh na exekúciu,“ povedal pre HN jej riaditeľ Miloš Mašlej na začiatku tohto týždňa.

Šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš rovnako vtedy upozornil, že návrh na exekúciu podajú. Dnes potvrdil, že Štátna veterinárna a potravinová správa návrh na exekúciu skutočne poslala. Informáciu ako prvý priniesol Denník N. 

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.