Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2019, 11:18

Potravinári si prilepšia. Na prezentáciu v zahraničí dostanú 795-tisíc eur

Snaha o zvýšenie exportného potenciálu Slovenska.

Potravinári si prilepšia. Na prezentáciu v zahraničí dostanú 795-tisíc eur
Zdroj: Dreamstime

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR strojnásobilo podporu na prezentáciu potravinárov na prestížnych výstavách doma a v zahraničí. Povedala to v utorok ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS).

„Agrorezort zvýšil medziročne objem alokovaných financií na tento účel trojnásobne, na 795 tisíc eur. Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyhlásila výzvu na preplatenie nákladov na cestovné, ubytovanie, prenájom či postavenie stánku.

„Naši potravinári majú čo ponúknuť, sú kreatívni a inovatívni, vieme konkurovať svetovým výrobcom,“ konštatovala ministerka s tým, že výzva PPA je otvorená do 13. septembra. Pripomenula, že v roku 2016, keď prebrala vedenie rezortu, podpora expanzie slovenských potravinárov v podstate neexistovala.

"Všetko sme zmenili a dnes už naši potravinári na prestížnych veľtrhoch uzatvárajú kontrakty," dodala.

Podľa informácií rezortu oprávnenému žiadateľovi bude preplatené cestovné a ubytovacie náklady pre dve osoby, napríklad cestovné náklady maximálne do 400 eur na osobu a maximálne 100 eur na osobu za ubytovanie a uplatniť si možno aj ďalšie náklady.

„Exportný potenciál SR je značný, máme spracovaný strategický materiál,“ uviedol generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR Milan Lapšanský. Cieľovým trhom pre slovenských potravinárov by mali byť okrem krajín strednej a západnej Európy aj štáty Balkánu, Rusko a Čína.

Vyzval potravinárov, aby budovali exportné oddelenia a v spolupráci s rezortom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka šli na obchodné misie a výstavy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.