Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2019, 13:50

Takmer dva milióny Slovákov tento rok dovolenkovali doma

Slovenskému cestovnému ruchu sa v prvom polroku darilo. Návštevnosť stúpla o 11 percent.

Takmer dva milióny Slovákov tento rok dovolenkovali doma
Zdroj: Dreamstime

Počet návštevníkov slovenských ubytovacích zariadení dosiahol takmer 2,9 milióna osôb. Vyplýva to z najnovších údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, ktorý zverejnil návštevnosť ubytovacích zariadení za mesiac jún 2019, a tým aj výsledky za prvý polrok 2019.

Rýchlejšie podľa údajov ŠÚ SR rástol počet domácich návštevníkov. Počet Slovákov, ktorí dovolenkovali na Slovensku, alebo využili služby ubytovacích zariadení počas služobnej cesty, medziročne narástol o 12,3 percenta a dosiahol takmer 1,8 milióna hostí.

Domáci návštevníci tak tvorili šesť z desiatich hostí. Služby hotelov, penziónov a ďalších ubytovacích zariadení zároveň využilo o deväť percent viac zahraničných turistov. Ich počet za pol roka prekročil milión.

"V rebríčku dynamiky rastu, teda medziročného nárastu počtu domácich aj zahraničných hostí za obdobie prvého polroka, viedli Žilinský, Banskobystrický a Košický kraj, v ktorých návštevnosť stúpla o viac ako 15 percent," priblížila Libuša Kolesárová, generálna riaditeľka sekcie podnikových štatistík ŠÚ SR.

Rýchlejšie tempo rastu domácich návštevníkov vo vzťahu k zahraničným sa v prvom polroku prejavilo v piatich z ôsmich regiónov Slovenska. Výnimkou boli košický, bratislavský a trnavský región, kde rýchlejšie tempo rastu zaznamenala návštevnosť cudzincov.

"Najvyšší rast, 16,4 percenta, sa prejavil v Žilinskom kraji, ktorý je najnavštevovanejším regiónom Slovenska v rámci domácej turistiky," spresnila Kolesárová s tým, že na území Žilinského kraja je sústredených viacero turisticky atraktívnych lokalít.

Vďaka najvyššej dynamike rastu domácej návštevnosti preto Žilinský kraj prekročil za prvý polrok 400-tisíc domácich návštevníkov. V obľúbenosti u Slovákov tak má regionálne prvenstvo. Ak sa však zohľadní aj počet zahraničných hostí, prvenstvo v návštevnosti patrí bratislavskému regiónu.

Celkový počet prenocovaní od januára do konca júna 2019 podľa údajov ŠÚ SR prekročil 7,6 milióna nocí. Medziročne vzrástol približne v rovnakej miere, 12 percent, ako počet návštevníkov.

Dlhodobo teda priemerná dĺžka pobytu zostáva zachovaná. "Cudzinec strávil v prvom polroku na jednom mieste v priemere 2,5 noci a Slovák 2,8 noci," vyčíslila Kolesárová.

Z regionálneho hľadiska dĺžku pobytu nad priemerom Slovenska vykazujú Trnavský, Trenčiansky a Prešovský kraj (Vysoké Tatry).

Ku koncu júna 2019 zároveň poskytovalo ubytovacie služby v SR na základe aktualizovaného štatistického registra celkovo 4 474 ubytovacích zariadení. K dispozícii bolo 71 100 izieb so 185 700 lôžkami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.