Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2019, 13:55 Aktualizované dňa 20.08.2019 o 14:50

Nezamestnanosť zostala pod piatimi percentami. Vývoj nepotvrdzuje signály, že nastáva kríza, tvrdí Richter

Miera nezamestnanosti zostala na úrovni 4,97 percenta.

Nezamestnanosť zostala pod piatimi percentami. Vývoj nepotvrdzuje signály, že nastáva kríza, tvrdí Richter
Zdroj: Peter Mayer

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júli tohto roka úroveň 4,97 percenta.

V porovnaní s júnom 2019 sa nezmenila, medziročne sa znížila o 0,50 percentuálneho bodu (p. b.) Vyplýva to z najnovšie zverejnených údajov Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.

"Vývoj na trhu práce nepotvrdzuje signály, ktoré prezentovali minister financií a niektorí zamestnávatelia, že nastáva kríza," uviedol minister práce Ján Richter.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol ku koncu siedmeho mesiaca tohto roka 136 973 osôb. "Medzimesačne stav vzrástol o 347 osôb, medziročne sa znížil o 13 295, čo je o 8,85 percenta osôb menej," vyčíslil v utorok generálny riaditeľ ÚPSVR Marián Valentovič.

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v júli tohto roka 6,07 percenta. "Medzimesačne vzrástla o 0,03 p. b., medziročne sa znížila o 0,53 p. b.," spresnil Valentovič.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v siedmom mesiaci tohto roka 167 357 osôb. Medzimesačne vzrástol o 1345 osôb.

"Medziročne sa stav znížil o 13.965 osôb, čo je o 7,70 percenta menej," doplnil šéf ÚPSVR.

V júli tohto roka bol medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný v štyroch krajoch, najvýraznejšie v Košickom. Rovnako v štyroch krajoch bol zaznamenaný medzimesačný nárast, najvýraznejšie v Bratislavskom kraji.

Ku koncu júla bolo na úradoch práce voľných 93 866 pracovných miest. Medzimesačne počet voľných miest vzrástol o 446 miest. Najviac pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.