Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2019, 10:12 Aktualizované dňa 21.08.2019 o 13:08

Zomrel známy ekonóm Peter Baláž, bol profesorom na Ekonomickej univerzite

Peter Baláž bol vedúci katedry medzinárodného obchodu Obchodnej fakulty EU v Bratislave.

Zomrel známy ekonóm Peter Baláž, bol profesorom na Ekonomickej univerzite

Vo veku 64 rokov zomrel známy profesor Peter Baláž, ktorý bol vedúci katedry medzinárodného obchodu Obchodnej fakulty EU v Bratislave. Informáciu priniesol Denník N, pre HN to potvrdilo komunikačné oddelenie Ekonomickej univerzity. V minulosti radil viacerým členom vlády.

Úmrtie popredného ekononóma a profesora Baláža je podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra veľmi smutnou správou.

"Opustil nás priateľ, mentor, učiteľ, expert na medzinárodný obchod, profesor Ekonomickej univerzity v Bratislave. Veľké ďakujem za všetko," uviedol pre médiá guvernér NBS.

Radil Miškovovi aj Schmögnerovej

Prvýkrát sa podieľal na smerovaní vysokej politiky v roku 1994. V tom čase pôsobil ako poradca vtedajšej ministerky financií Brigity Schmögnerovej, ktorá bola aj podpredsedníčkou dočasnej vlády Jozefa Moravčíka.

​Baláž v nasledujúcich rokoch figuroval ako poradca viacerých inštitúcií. Radil ešte dvom ministrom hospodárstva - Ľubomírovi Harachovi počas vlád Mikuláša Dzurindu a Jurajovi Miškovovi vo vláde Ivety Radičovej.

Pôsobil aj vo viacerých slovenských spoločnostiach. V roku 2003 bol podpredsedom predstavenstva Západoslovenskej energetiky. Bol aj predsedom dozornej rady SPP a členom dozornej rady Tatrabanky.

Expert v medzinárodnom obchode

Medzinárodné podnikanie bolo hlavnou oblasťou, ktorej sa Baláž venoval. 

V rozhovore pre HNtelevíziu kritizoval pred rokom amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti so zavádzaním ciel. 

"Ak by prišlo, povedzme, k tomu, že sa zavedie embargo a povieme: bude 100-percentné clo, tak Američan si za tri mesiace nemá čo obliecť, nemá čo obuť, mal by veľmi veľký problém s tým, aby mal čo jesť, nejazdili by jeho autá, nelietali by jeho lietadlá,“ uviedol Baláž.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.