Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2019, 12:32

Danko kladie Ficovi podmienku, pod ktorou SNS podporí automat na minimálku od Smeru

Podľa národniarov sa musia skončiť každoročné preteky o výšku minimálnej mzdy.

Danko kladie Ficovi podmienku, pod ktorou SNS podporí automat na minimálku od Smeru
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Vládna SNS podporí návrh koaličného partnera Smeru na pevné stanovenie minimálnej mzdy percentom, ak Smer podporí zmenu systému výpočtu minimálneho dôchodku.

"Naviažeme pevným percentom aj minimálny dôchodok na priemernú mzdu," uviedli národniari v reakcii na tlačovú konferenciu šéfa Smeru Roberta Fica. 

​SNS tvrdí, že je za systémové riešenia stanovenia minimálnych dôchodkov.

Preteky sa musia skončiť

Podľa národniarov sa musia skončiť každoročné preteky o výšku minimálnej mzdy. "Preto podporíme percentom fixné stanovenie minimálnej mzdy. Ak rastie priemerná mzda, musia automaticky rásť aj minimálne dôchodky," dodávajú.

"Dôchodcovia, ktorí poctivo pracovali 30 rokov si zaslúžia dôstojný život a nemôžu dostávať dôchodok vo výške 278,90 eur, ak rastie minimálna mzda. To sa musí zmeniť," hovorí SNS o svojom zámere.  

Strana Andreja Danka predloží na Koaličnej rade nový návrh nastavenia minimálneho dôchodku pri odpracovaných 30 rokoch tak, aby sa jeho minimálna výška hýbala v rozpätí 30 až 35 percent priemernej mzdy.

Súčasne chce zachovať násobenie koeficientom životného minima pri iných odpracovaných rokoch. 

Automat má určiť minimálku pre rok 2021

Predseda Smeru Robert Fico v stredu uviedol, že jeho strana predloží do parlamentu návrh na automatické zvyšovanie minimálnej mzdy na úroveň 60 percent z priemernej mzdy.

Zákon by mal platiť od januára budúceho roka a po prvý raz by sa mohol tento mechanizmus využiť na výpočet minimálnej mzdy pre rok 2021. Návrh zákona počíta aj s vyjednávaním medzi sociálnymi partnermi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.