Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2019, 09:29

Pokles nezamestnanosti sa zastaví. Môže za to slabší ekonomický rast

Miera nezamestnanosti napriek tomu ostáva na historickom minime.

Pokles nezamestnanosti sa zastaví. Môže za to slabší ekonomický rast
Zdroj: Dreamstime

Trend poklesu nezamestnanosti na Slovensku z posledných mesiacov by sa mohol dočasne zastaviť. Predpokladajú to analytici. Dôvodom je najmä spomalenie ekonomického rastu, ktoré by mohlo schladiť tvorbu pracovných miest.

Už v júli tohto roka zostala miera evidovanej nezamestnanosti medzimesačne nezmenená, keď dosiahla 4,97 percenta a medziročne klesla len o 0,5 percentuálneho bodu. Podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) však vývoj v uplynulom mesiaci zatiaľ nepotvrdzuje, že nastáva kríza.

Hoci zostáva miera nezamestnanosti na historicky najnižších úrovniach, podľa analytikov môže nastať mierny obrat. "V kontraste s predošlými obdobiami pozorujeme zreteľné zastavenie poklesov nezamestnanosti," priblížili analytici Národnej banky Slovenska (NBS).

Študenti môžu nezamestnanosť dočasne zvýšiť

"Zatiaľ čo v roku 2018 priemerný pokles nezamestnanosti za jeden mesiac dosahoval dvetisíc osôb, v prvom štvrťroku tohto roka to bolo už len 800 osôb. Od apríla 2019 sa už počet nezamestnaných neznížil vôbec," dodali analytici. 

V auguste by mohla nezamestnanosť ešte stagnovať alebo mierne klesať. "Naopak, registrácia absolventov stredných škôl by ju mohla dočasne zvýšiť už v septembri, a to aj napriek očakávaniam, že slabnutie tohto efektu bude pokračovať aj tento rok," očakáva analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Zhoršovanie ekonomickej výkonnosti sa môže podľa analytikov NBS prejaviť v dopyte po pracovnej sile s určitým oneskorením. "Zvyšuje sa riziko, že sa v krátkom čase dostaví aj určitý nárast miery nezamestnanosti," predpokladajú.

Nové pracovné miesta na západe

Koršňák hovorí aj o prejavovaní sa štrukturálnych problémov na trhu práce. "Spomaľujúca ekonomika by mala generovať čoraz menej pracovných miest a postupne tak schladzovať aj domáci trh práce."

​"Výraznejší nárast nezamestnanosti však stále neočakávame, aj vzhľadom nato, že aktuálny ekonomický rast je oveľa viac náročný na novú pracovnú silu v porovnaní s obdobím spred dekády," dodal analytik.

Nové pracovné miesta by mali podľa Koršňáka v nasledujúcich mesiacoch pribúdať najmä na západe krajiny, kde je už zásoba vhodnej pracovnej sily vyčerpaná, čo bráni i ďalšiemu poklesu nezamestnanosti v tomto regióne.

"V ekonomicky slabších regiónoch Slovenska sa naopak nedá vylúčiť, že by sme na prelome rokov mohli pozorovať i jemný nárast miery nezamestnanosti nad rámec tradičnej sezóny," myslí si Koršňák.

Podľa Koršňáka by sa tak mohla zvýrazniť heterogenita pracovného trhu na Slovensku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.