Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2005, 00:00

Zahraničný obchod sa zhoršuje

Automobilový priemysel naďalej silne ovplyvňuje obchodnú bilanciu Slovenska. Podľa Štatistického úradu bol februárový deficit zahraničného obchodu 3,4 miliardy korún, teda asi o miliardu viac ako očakával trh.
Celkový vývoz tovaru bol 69,7 miliardy korún, pri medziročnom raste o 5,5 percenta. Dovoz vzrástol o 12,5 percenta na 73,1 miliardy. "V najbližších troch mesiacoch možno očakávať ďalšie zmiernenie tempa rastu vývozu," hovorí analytik Ľudovej banky Mário Blačšák. Odôvodňuje to vysokou porovnávacou základňou v prvej polovici minulého roka, ako i chýbajúcimi náznakmi oživenia exportu. O rast vývozu sa vo februári pričinili najmä základné kovy a výrobky zo základných kovov spolu s exportom strojov. "Na druhej strane dopravné zariadenia vývoz brzdia, čo možno do značnej miery pripísať úprave výroby u veľkého vývozcu," uviedla analytička SLSP Mária Fehérová.
Analytici očakávajú, že celoročný schodok by mohol dosiahnuť približne 60 miliárd korún v porovnaní so 47 miliardami v roku 2004.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.