Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2019, 14:05

Za nevydávanie pokladničných blokov je pokuta najmenej 330 eur

Pri opakovanom porušení hrozí aj odňatie živnostenského oprávnenia.

Za nevydávanie pokladničných blokov je pokuta najmenej 330 eur
Zdroj: FotoHN

Finančná správa (FS) SR pridelila nový kód pre systém eKasa 215 799 elektronickým registračným pokladniciam, z toho 115 328 už eviduje v novom systéme tržby.

Počet pridelených registračných kódov pokladníc sa tak výrazne priblížil počtu reálne využívaných zariadení, informovala o tom FS.

"Finančná správa aj naďalej prijíma žiadosti o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient, aktuálne sa však počty žiadostí hýbu už len v desiatkach denne," uviedla hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová.

"Uvedené zodpovedá predpokladu, že na trhu je už len minimum pokladníc, ktoré si nesplnili zákonnú povinnosť a nepožiadali o pridelenie kódu, ostatné sú neodhlásené alebo nepoužívané pokladnice,"  dodala.

Finančná správa podľa Skokanovej od začiatku júla vykonala približne tisíc kontrol prevádzok s registračnými pokladnicami. Okrem bežných kontrol evidencie tržieb sa kontrolóri zamerali aj na podnikateľov, ktorí nepožiadali v termíne do konca júna o registračný kód pokladnice pre nový systém FS eKasa.

Pokuty za porušenie zákona sú pritom vysoké. Za nevydávanie pokladničných dokladov alebo za používanie starej pokladnice bez prideleného nového kódu pre systém eKasa sa pohybujú od 330 eur.

Pri opakovanom porušení sú násobne vyššie, až do 20-tisíc eur, pričom hrozí aj odňatie živnostenského oprávnenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.