Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2019, 14:52

Sociálna poisťovňa zaznamenala pokus o zneužitie mena

Zamestnávatelia s poisťovňou obvykle komunikujú cez zabezpečenú elektronickú službu.

Sociálna poisťovňa zaznamenala pokus o zneužitie mena
Zdroj: FotoHN

Sociálna poisťovňa zaznamenala pokus o zneužitie jej mena a snahu o neoprávnené získanie údajov o zamestnancoch na východnom Slovensku v jednej z prešovských firiem.

Telefonicky sa o to pokúšala neznáma osoba, ktorá sa predstavila ako zamestnanec Sociálnej poisťovne a neštandardným spôsobom zisťovala osobné údaje o zamestnancoch danej firmy, a to mená a rodné čísla.

Argumentovala, že chce riešiť mesačné výkazy za zamestnancov, ktoré zamestnávatelia elektronicky zasielajú do Sociálnej poisťovne. Firma v Prešove údaje neposkytla s logickým odôvodnením, že si veci vyrieši s kompetentnou osobou v pobočke poisťovne v Prešove.

Sociálna poisťovňa preto opäť upozorňuje na rôzne pokusy o zneužitie jej mena, ktorých cieľom je získanie určitej finančnej čiastky od rôznych osôb alebo získanie údajov o zamestnancoch, ktoré sa tiež môžu stať obchodným artiklom alebo môžu byť iným spôsobom zneužité.

Poisťovňa si vymieňa tieto údaje so zamestnávateľmi prostredníctvom zabezpečených elektronických služieb, nikdy ich neposkytuje telefonicky a nikdy by ich takto nemali poskytovať ani zamestnávatelia rôznym osobám, hoci sa predstavia ako zástupcovia Sociálnej poisťovne.

​Prípad, ako sa odohral na východnom Slovensku, je preto od začiatku jasným pokusom o podvod, na ktorý by si zamestnávatelia, ale aj iní odvádzatelia poistného do Sociálnej poisťovne mali dávať pozor.

Sociálna poisťovňa v rámci rozširovania služieb plánuje v najbližších dňoch zaviesť aj novú, priamu formu kontaktu so zamestnávateľmi, ktorí by si v budúcnosti mohli ujasňovať svoje otázky aj prostredníctvom bezpečnej chatovacej služby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.