Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2019, 14:11

Do Košíc prišla investícia za 90 miliónov eur. Prácu si tam nájde 160 ľudí

V novom závode Handtmann by prácu mohli nájsť aj redundantní zamestnanci U. S. Steel Košice.

Nový závod spoločnosti Handtmann pre výrobu dielov pre automobilový priemysel s investíciou 90 miliónov eur pribudne v Kechneci pri Košiciach. V tamojšom priemyselnom parku v piatok slávnostne poklepali jeho základný kameň.

"Budeme tu vyrábať skrine spojok a prevodoviek. Prvé diely by sme mali vyrobiť v decembri 2020 a sériová výroba by sa mala rozbehnúť v roku 2021," uviedol Alexander Iván, konateľ firiem Handtmann Slovakia a Handtmann Kechnec, s. r. o.

Nové pracovné miesta

Spoločnosť by podľa Ivána mala dodávať okolo 800-tisíc kusov dielov za rok a zamestnať zhruba 160 ľudí.

Handtmann už má výrobný závod v Košiciach s približne 200 pracovníkmi, ide však podľa Ivána o odlišné kategórie strojov aj portfólio výrobkov a nehrozí zatváranie tohto pracoviska.

Predstaviteľ nemeckej spoločnosti Handtmann, Hermann Hahn, priblížil, že celková investícia 90 miliónov eur do závodu bude rozdelená na budovu a infraštruktúru, zlievareň a obrábacie stroje.

Pozemok v priemyselnom parku kúpila spoločnosť už v roku 2006 s plánom na nový veľký závod, vzhľadom na ekonomickú krízu však následne spoločnosť zmenila plány a uprednostnila výrobnú halu v Košiciach.

Pozitívne skúsenosti na Slovensku napokon podľa Hahna viedli k realizácii investície aj v Kechneci.

Vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši privítal, že firma prišla do okresu Košice-okolie, kde je vyššia miera nezamestnanosti, a v čase, keď všeobecne dochádza k spomaleniu ekonomického rastu.

Popredná európska zlievareň

Firma minulý mesiac požiada aj o vládnu investičnú pomoc.

"Dokopy firma žiada o 22,5 milióna eur, požiadala o podporu v troch oblastiach, prvá je dotácia na hmotný a nehmotný majetok, druhá časť sú daňové úľavy a tretia časť na podporu pracovnej sily," povedal Raši.

Keďže v závode pôjde o výrobu odliatkov, nájsť vhodnú prácu v nej by mohla aj časť pracovníkov košických oceliarní U. S. Steel, ktorí opustia železiarne pre už začaté znižovanie stavov zamestnancov.

​Nový závod bude stáť na pozemku s rozlohou 100-tisíc m2. V prvej fáze výstavby vznikne hala s dĺžkou 210 metrov a šírkou 80 metrov.

Jej súčasťou budú sekcie so strojmi na tlakové odlievanie a mechanické opracovanie odliatkov a plochy na logistické účely a podporu, plánované sú ďalej kancelárske a ďalšie priestory.

Na slávnostnosti poklepania základného kameňa závodu vystúpili tiež nemecký veľvyslanec v SR Joachim Bleicker, starosta obce Kechnec Jozef Konkoly a zástupca rodiny Handtmann Valentin Ulrich.

V oblasti podnikania odlievania ľahkých kovov patrí rodinný podnik Handtmann k popredným nezávislým zlievarňam v Európe aj celosvetovo. Prevádzkuje viacero závodov v Nemecku, Číne a od roku 2009 aj v Košiciach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.