Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2019, 14:59

Slovnaft už pracuje v plnej prevádzke po modernizácii za 75 miliónov

V nasledujúcich piatich rokoch chce Slovnaft investovať ročne 200 až 300 miliónov eur.

Slovnaft už pracuje v plnej prevádzke po modernizácii za 75 miliónov
Zdroj: asb.sk

Slovenská rafinéria Slovnaft obnovila plnú prevádzku po modernizácii a údržbe zariadení za 75 miliónov eur, najväčších svojho druhu v histórii podniku. Informoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Dopredu naplánované práce Slovnaft odštartoval tento rok na jar, a to v čase, keď Slovensko a ďalšie krajiny zaznamenali problémy s dodávkami ropy z Ruska kvôli jej znečistenia.

Generálnu revíziu podstúpilo 21 výrobných jednotiek bratislavskej rafinérie. Podieľalo sa na nich tiež takmer 2000 externých pracovníkov.

Podľa Slovnaftu, ktorý patrí do maďarskej skupiny MOL, po ukončení prác nabehli všetky zariadenia do bežnej prevádzky. Pred začiatkom údržby a úprav sa podnik predzásobil ropnými produktmi.

Na jeseň budú práce v rafinérii pokračovať odstavením a následnou kontrolou technického stavu ďalších troch petrochemických výrobných jednotiek.

Valné zhromaždenie Slovnaftu minulý týždeň rozhodlo, že spoločnosť minuloročný zisk vo výške 106,22 milióna eur neuplatňuje na výplatu dividend, ale na pripravované rozsiahle investície.

V nasledujúcich piatich rokoch chce Slovnaft investovať ročne 200 až 300 miliónov eur a pripraviť sa na očakávaný dlhodobý pokles využívania motorových palív v doprave.

MOL, ktorý vlastní 98,72 percenta akcií Slovnaftu, už dávnejšie ohlásil, že chce vykúpiť zvyšné akcie rafinérie. V uplynulých mesiacoch MOL uskutočnil dobrovoľnú ponuku na akcie Slovnaftu od minoritných akcionárov, pred ktorou držal 98,56 percenta akcií slovenskej rafinérie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.