Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2019, 00:00

Baník bez práce si „prilepší“ o stovky eur

Návrh zákona z dielne poslancov Smeru má vybraným zamestnancom Hornonitrianskych baní kompenzovať stratu práce.

Baník bez práce si „prilepší“ o stovky eur
Zdroj: TASR

Ťažká manuálna práca pod zemou, trojzmenná nepretržitá prevádzka, podmienka dobrej zdravotnej kondície. Takto vyzerá v skratke práca baníka podľa inzerátu, ktorý ešte dnes nájdete na internetovej stránke firmy Hornonitrianske bane Prievidza. Ide však o zamestnanie na dobu určitú – po roku 2026 sa bane uzavrú a zhruba 1 700 pracovníkov skončí na úrade práce. Štát im to chce vykompenzovať špeciálnym príplatkom. Poslanecký návrh zákona z dielne Smeru počíta s mesačným príspevkom od 200 do 800 eur.


Na príspevok by mali mať nárok tí baníci, ktorí odpracovali pod zemou najmenej tri roky – čím dlhšie fárali, tým viac peňazí dostanú. Keďže však skrátenie doby štátnych dotácií na výrobu elektriny z uhlia prinesie aj skoršie zatvorenie baní, o prácu v podzemí prídu mladší ľudia pred dôchodkovým vekom. Práve tým majú peniaze pomôcť s návratom do zamest

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.