Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2019, 10:10

Ceny bytov a domov na Slovensku stúpli, tempo zdražovania sa zrýchlilo

Bývanie v druhom štvrťroku na Slovensku zdraželo medziročne o 8,3 percenta.

Ceny bytov a domov na Slovensku stúpli, tempo zdražovania sa zrýchlilo
Zdroj: Marek Kmeť

Ceny bývania na Slovensku pokračovali v druhom tohtoročnom štvrťroku v raste, tempo zdražovania sa zrýchlilo. Vyplýva to z dnešných údajov štatistického úradu.

Stúpajúce ceny bytov a domov v krajine ukázali aj skôr zverejnené údaje Národnej banky Slovenska.

Bývanie v druhom štvrťroku na Slovensku zdraželo podľa štatistického úradu medziročne o 8,3 percenta, v prvom kvartáli tempo rastu cien dosiahlo 5,7 percenta.

Rýchlejšie, až dvojciferným tempom, sa zvýšili ceny starších nehnuteľností. Za novostavby by si záujemcovia oproti vlaňajšku priplatili päť percent.

Podľa skorších údajov NBS priemerná cena metra štvorcového v bytoch a domoch na Slovensku vystúpila v druhom štvrťroku po revízii údajov na nový rekord. Vývoj ovplyvnilo hlavne vyššie tempo zdražovania bytov.

Pôžičky na financovanie kúpy vlastného bývania v uplynulých rokoch prispeli pri poklese úrokových sadzieb k rastúcemu dlhu Slovákov.

NBS vlani v lete sprísnila pravidlá poskytovania úverov komerčnými bankami, a to vrátane hypoték. Medziročné tempo úverov domácnostiam na potom mierne zvoľnilo, tento rok v júli ale obyvatelia Slovenska čerpali v absolútnom vyjadrení najvyšší objem pôžičiek na financovanie bývania za posledný rok.

Podľa NBS k tomu prispel konkurenčný boj bánk, ktorý sa pri úveroch na nehnuteľnosti prejavil v poklese úrokových sadzieb na nové historické minimá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.