Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2019, 00:00

Viceguvernér NBS pre HN: Ekonomika môže spomaliť viac, ako sme čakali

Viceguvernér NBS Ľudovít Ódor vidí za aktuálnym poklesom ekonomickej aktivity krízu zahraničného obchodu. Podľa neho sa nedá vylúčiť, že rastové odhady pôjdu ešte nižšie.

Nemecko je na hrane technickej recesie, o ktorej sa hovorí, keď sú dva medzikvartálne poklesy za sebou. Čo hovoríte na to, že by Nemci začali nejakým spôsobom stimulovať ekonomiku?
Je to celkom prirodzená úvaha, lebo nepríjemné mesiace pre Nemecko, najmä z hľadiska priemyslu, už trvajú dlhšie. Aj Bundesbanka očakáva, že pokles by mohol byť aj v treťom štvrťroku, čím by sa Nemecko dostalo do technickej recesie. Fiškálna pozícia Nemecka je zároveň veľmi silná, vykazuje prebytky. Z toho dôvodu sú úvahy prirodzené. Dokonca veľa iných krajín eurozóny sa pozerá na Nemecko, lebo keď takáto krajina začne so stimulmi, môže to mať efekty na celú ekonomiku eurozóny.


Je to jedna k jednej? Keď Nemci začnú stimulovať, tak automaticky s jemným oneskorením sa to prejaví aj v iných krajinách? Môžeme to pocítiť aj my?
Záleží, z čoho sa bude balíček skladať. Ak budú opatrenia zamerané na priemysel, ktorý má problémy, tak vzhľadom na to, že sme veľký dodávateľ pre Nemecko, pocítime to relatívne rýchlo. Ak to bude cez spotrebiteľský dopyt, efekt na nás nemusí byť taký citeľný, keďže nedodávame až tak veľa spotrebného finálneho tovaru do Nemecka. T

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.