Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2019, 10:43

Objem úverov na bývanie stúpa

Celkový objemu úverov v júli tohto roka na Slovensku však spomalil.

Objem úverov na bývanie stúpa
Zdroj: Dreamstime

Objem úverov na bývanie na Slovensku naďalej rastie. Ku koncu júla tohto roka stúpol na 29,1 miliardy eur.

Medziročne úvery vzrástli o 2,3 miliardy eur, medzimesačne objem narástol o 272,8 milióna eur. Vyplýva to z najnovších údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

Úvery stavebného sporenia ku koncu júla dosiahli úroveň 2,4 miliardy eur, pričom toto číslo zahŕňa stavebné úvery a medziúvery. Tieto úvery medzimesačne mierne vzrástli o takmer 8 miliónov eur, medziročne sa zvýšili o 39,8 milióna eur.

Z hľadiska podielov jednotlivých bánk na poskytnutých úveroch na bývanie mala najväčší podiel Slovenská sporiteľňa, predstavoval 26,14 percenta. Za ňou nasledovala VÚB s 21,96 percentným podielom a na treťom mieste je Tatra banka s podielom 14,29 percenta.

Pri úveroch zo stavebného sporenia mala najväčší podiel Prvá stavebná sporiteľňa. Predstavoval 82,28 percenta. Za ňou nasledovali zvyšné spoločnosti podnikajúce na Slovensku, a to Wüstenrot stavebná sporiteľňa a ČSOB stavebná sporiteľňa.

​V prípade celkového objemu úverov v júli tohto roka na Slovensku pokračovalo spomaľovanie ich rastu, najmä v podnikovom sektore.

"Ten je pod vplyvom negatívneho vývoja externého dopytu a odkladá investície. Firmy naďalej zostávajú opatrné v zadlžovaní sa," konštatujú analytici NBS.

Domácnostiam sa dynamika úverov tiež zmiernila, avšak dopyt po úveroch sa mierne obnovil. "Dokumentuje to prílev úverov na nehnuteľnosti v absolútnom vyjadrení, ktorý bol najvyšší za posledný rok," doplnili analytici NBS.

K tomuto vývoju podľa analytikov prispel najmä zostrený konkurenčný boj, ktorý sa premietol do poklesu klientskych úrokových sadzieb z úverov na nehnuteľnosti na nové historické minimum 1,42 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.