Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2019, 15:48

Štátny rozpočet dosiahol schodok 1,64 miliardy eur

Medziročne tak vzrástol o 896,6 milióna eur.

Štátny rozpočet dosiahol schodok 1,64 miliardy eur

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu augusta tohto roka schodok 1,64 miliardy eur. Medziročne vzrástol o 896,6 milióna eur. Vyplýva to z najnovšie zverejnených informácií Ministerstva financií (MF) SR.

Príjmy štátneho rozpočtu boli medziročne vyššie o 298,8 milióna eur, čo predstavuje nárast o 3,3 percenta. Výdavky štátneho rozpočtu boli medziročne vyššie o 1,195 miliardy eur pri náraste o 12,3 percenta.

Ako vyplýva zo zverejnených informácií MF SR, medziročný nárast zaznamenali aj daňové príjmy, a to o 137,7 milióna eur.

"Pozitívny vývoj bol zaznamenaný pri dani z pridanej hodnoty vo výške 129,9 milióna eur, pri iných daniach na tovary a služby vo výške 34,4 milióna eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 33,8 milióna eur, pri spotrebných daniach vo výške 33,6 milióna eur a pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 3,7 milióna eur," vyčíslilo MF SR.

Naopak, negatívny vývoj bol pri dani z príjmov právnických osôb vo výške 69,3 milióna eur a pri dani z príjmov fyzických osôb vo výške 28,3 milióna eur.

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný aj v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému nárastu o 133,5 milióna eur.

"V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému nárastu o 89 miliónov eur. Ide najmä o medziročný nárast príjmov z prenájmu o 64,8 milióna eur," konštatuje MF SR.

Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný nárast o 4,7 milióna eur.

V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ (EÚ fondy) došlo k medziročnému nárastu o 109,9 milióna eur, s čím podľa MF SR súvisí aj nárast zdrojov spolufinancovania o 19,2 milióna eur.

Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný nárast o 102,6 milióna eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.