Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2019, 12:10

Štát dá 55 miliónov na modernizáciu letiska Sliač. Kvôli americkým stíhačkám

Pred tým, ako na Slovensko prídu nové stíhačky, bude musieť štát investovať do dobudovania infraštruktúry.

Štát dá 55 miliónov na modernizáciu letiska Sliač. Kvôli americkým stíhačkám
Zdroj: TASR - Jozef Poliak

Slovensko bude kvôli nákupu nových amerických stíhačiek F-16 pre svoje vojenské letectvo výrazne rekonštruovať leteckú základňu Sliač. Na modernizáciu letiska na strednom Slovensku bude potrebných vyše 55 miliónov eur, uviedlo ministerstvo obrany, ktoré navrhlo vláde udeliť s projektom súhlas.

Zámer počíta okrem iného s výstavbou nových rolovacích dráh, ale aj s modernizáciou existujúcej infraštruktúry základne. "Nerealizovanie minimálnych zmien odporúčaných dodávateľom leteckej techniky by spôsobilo obmedzenie pri prevádzke novej leteckej techniky a nebolo by zabezpečené dodržanie záručných podmienok," poznamenalo ministerstvo obrany. Súčasný technický stav letiska podľa neho nevyhovuje požiadavkám na prevádzku nových stíhačiek.

Práce na modernizácii vojenského letiska, ktoré ministerstvo obrany chce financovať z vlastných zdrojov, by mali byť hotové do roku 2022, kedy Slovensko podľa dostupných informácií dostane prvé americké lietadlá.

Zmluvu o nákupe 14 kusov najmodernejšej verzie stíhačiek F-16 podpísala vláda vlani. Celková hodnota kontraktu vrátane výcviku personálu, munície a dvojročnej logistickej pomoci predstavuje 1,59 miliardy eur. Stíhačkami F-16 krajina nahradí dosluhujúce ruské stroje MiG-29.

Ministerstvá obrany a zahraničia sa predtým dostali do sporu kvôli pripravovanej zmluve s USA, na základe ktorej by Slovensko mohlo dostať od Spojených štátov peniaze na modernizáciu svojich vojenských letísk. Ministerstvo obrany tento rok v marci oznámilo, že v rokovaniach o zmluve nemieni pokračovať.

Zdôvodnilo to tým, že zmluva by ohrozila suverenitu krajiny a umožnila umiestniť cudzie vojská na Slovensku. Šéf diplomacie Miroslav Lajčák vtedy povedal, že Slovensku nešlo o trvalú prítomnosť amerických vojakov na slovenskom území.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.