Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2019, 12:55 Aktualizované dňa 05.09.2019 o 14:31

Opravu letiska Sliač musí financovať rezort obrany, odkazuje minister financií

Ministerstvo financií na túto investíciu peniaze neuvoľní.

Ladislav Kamenický
Zdroj: TASR/J. Novák

Opravu letiska Sliač za viac ako 55 miliónov eur, ktorú avizovalo ministerstvo obrany, musí tento rezort financovať zo svojho rozpočtu.

Ministerstvo financií na túto investíciu peniaze neuvoľní. Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Podľa Kamenického ide o výdavok štátneho rozpočtu, týka sa však iba rozpočtovej kapitoly rezortu obrany.

"Pán minister má v rukách svoju kapitolu. Navyše, peniaze nemáme odkiaľ dať a ani nedáme. Čiže bude si to musieť riešiť pán minister zo svojej kapitoly," povedal Kamenický.

Dôvodom návrhu na opravu letiska je podľa rezortu obrany nevyhovujúci stav, ktorý nezodpovedá technickým požiadavkám na prevádzkovanie nových stíhačiek F-16.

"Nerealizovanie minimálnych odporúčaných zmien dodávateľom leteckej techniky by spôsobilo obmedzenia pri prevádzke novej leteckej techniky a nebolo by zabezpečené dodržanie záručných podmienok," priblížil rezort v návrhu materiálu, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Šéf rezortu financií už v polovici augusta v súvislosti so spomalením slovenskej ekonomiky v 2. štvrťroku vyzval koaličných ministrov, aby prišli s návrhmi, ako šetriť. Minister pripustil, že cieľ vyrovnaného štátneho rozpočtu je ohrozený.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť upozornila, že ak vláda neprijme dodatočné opatrenia, deficit verejných financií môže dosiahnuť až 1,14 miliardy eur, teda 1,19 percenta hrubého domáceho produktu.

Ministerstvo obrany potvrdilo, že opravu letiska bude financovať z naplánovaných prostriedkov na roky 2019-2022. "Tieto financie sú riadne naplánované aj v Dlhodobom pláne rozvoja obrany SR a vo výhľadových rozpočtoch na nasledujúce roky," uviedla hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.