Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2019, 10:52

Zamestnanosť mierne vzrástla. Pracujúcich Slovákov je viac než 2,5 milióna

Miera zamestnanosti vzrástla na 73 percent.

Zamestnanosť mierne vzrástla. Pracujúcich Slovákov je viac než 2,5 milióna
Zdroj: Dreamstime

Zamestnanosť na Slovensku v druhom štvrťroku tohto roka vzrástla medziročne o 0,5 percenta. Tempo rastu sa však spomalilo medziročne o 0,7 percentuálneho bodu (p. b.).

V domácej ekonomike či v zahraničí pracovalo celkovo 2 569 900 osôb. Vyplýva to zo spresnených údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Počet pracujúcich v absolútnom vyjadrení sa zvýšil o 13 900 osôb. Miera zamestnanosti medziročne vzrástla na 73 percent. Po odpočítaní osôb pracujúcich v zahraničí sa zamestnanosť na území Slovenska zvýšila o 1,1 percenta na 2 442 200 osôb.

Sezónne očistená celková zamestnanosť oproti prvému štvrťroku tohto roka klesla o 0,5 percenta na 2 576 100 pracujúcich. V priemere za prvý polrok tohto roka vzrástla celková zamestnanosť medziročne o 1,2 percenta na 2 579 200 osôb.

Najvyšší podiel na celkovej zamestnanosti mali z odvetvového hľadiska priemysel (26,7 percent), obchod (11,9 percent) a stavebníctvo (9,5 percenta).

Viac v stavebníctve a priemyselnej výrobe

Pracujúci pribudli aj v stavebníctve a v priemyselnej výrobe. Z odvetví služieb rast zamestnanosti ovplyvnili najmä prírastky pracujúcich vo vzdelávaní a v odborných vedeckých a technických činnostiach.

Priaznivý vývoj bol v poľnohospodárstve, po dlhodobom poklese sa zamestnanosť zvýšila druhý štvrťrok po sebe.

"Celková zamestnanosť z hľadiska štruktúry pracujúcich vzrástla najmä vplyvom vyššieho počtu podnikateľov o 5,4 percenta, ich počet dosiahol 393 800. Znížil sa počet zamestnancov, konkrétne na 2 173 900 osôb, v dôsledku poklesu počtu osôb vykonávajúcich aktivačnú prácu a prácu na dohodu," spresnil ŠÚ SR.

Bez započítania týchto osôb sa počet samotných zamestnancov s pracovnou zmluvou zvýšil o 0,6 percenta na 2110 800 ľudí.

Vekové zloženie trhu práce sa menilo v prospech pracujúcich vo veku 60 a viac rokov, kde bol prírastok o 17,1 percenta, a v kategórii 35- až 49-ročných s rastom o 1,8 percenta.

Mladí pracujú menej 

V ostatných vekových kategóriách sa zamestnanosť znížila, najmä u mladých vo veku 15 až 24 rokov o 13,8 percenta.

Počet pracujúcich sa medziročne zvýšil takmer vo všetkých krajoch, najviac v Bratislavskom a Prešovskom kraji. Pokles bol len v Trenčianskom kraji.

Počet pracujúcich v zahraničí do jedného roka sa znížil aj v druhom štvrťroku tohto roka, dosiahol 127 700 osôb. Medziročne ich počet klesol o 8,7 percenta, dynamika poklesu sa medziročne zrýchlila o dva p. b.

Medzi migrantmi za prácou prevládali pracujúci v priemysle, stavebníctve, v zdravotníctve a sociálnej pomoci. Napriek celkovému poklesu o 10 300 osôb najviac slovenských občanov pracovalo v Rakúsku.

V rámci európskych krajín Slováci ešte odchádzali za prácou vo väčšom počte do Českej republiky a Nemecka. Z regionálneho hľadiska najviac osôb, ktoré si našli prácu v zahraničí, bolo z Prešovského kraja.

Počet voľných pracovných miest v druhom štvrťroku tohto roka sa medziročne znížil v priemere o deväť percent na 22 156 miest.

Najviac ich počet klesol v priemyselnej výrobe, vo veľkoobchode a maloobchode, ubytovacích a stravovacích službách a v stavebníctve. Ponuka voľných pracovných miest sa najviac zvýšila v zdravotníctve a sociálnej pomoci.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.