Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2019, 15:44

Slovenské sklárstvo R-Glass Slovakia investuje do výroby 2,5 milióna eur

R-Glass Slovakia vyrába poháre aj pre aerolinku Qantas.

Slovenské sklárstvo R-Glass Slovakia investuje do výroby 2,5 milióna eur
Zdroj: TASR

Zhruba 2,5 milióna eur plánuje v blízkej budúcnosti investovať do rozšírenia výroby a nákupu nových technológií spoločnosť R-Glass Slovakia prevádzkujúca od roku 2016 obnovenú skláreň v Katarínskej Hute v okrese Poltár.

Investícia by mala priniesť asi 30-percentné zvýšenie výroby a približne 20 nových pracovných miest.

"Potrebujeme najmä rozšíriť skladové priestory, dobudovať dekoračné kapacity a kúpiť vypaľovaciu pec a stroj na výrobu pohárov," povedal TASR obchodný manažér firmy Alexander Cetner.

Spoločnosť sa od začiatku podnikania zamerala na strojovú výrobu nápojového skla a za krátky čas si vybudovala úzke obchodné vzťahy so zahraničím.

Známa aj v zahraničí 

To bol dobrý predpoklad na pomerne vysoký nábeh výroby a následný predaj. Dnes má firma odberateľov vo Veľkej Británii, južnej Afrike, Kanade, Taliansku, Nemecku či Indii.

Jej poháre sú napríklad aj na palubách lietadiel jednej z najväčších leteckých spoločností Qantas.

Najnovšia investícia by však mala smerovať do produkcie výrobkov s vyššou pridanou hodnotou, ako je napríklad dekorované sklo.

Keďže sa skláreň nachádza v regióne s vyššou mierou nezamestnanosti, pričom už dnes zamestnáva asi 160 ľudí, chce požiadať vládu SR o investičnú pomoc. Podľa výkonného riaditeľa Jána Riečicu sa o tom, na čo presne bude stimul zameraný, ešte rozhoduje.

Pohár Zlatá Zuzana

Riečica bol pred rokmi jeden zo zakladateľov firmy. Ako dnes hovorí, najväčším problémom v začiatkoch boli ľudia. Nešlo len o to nájsť šikovných sklárov, ale vybudovať si so zamestnancami aj vzájomnú dôveru.

"Snažili sme sa s nimi hovoriť, stimulovať ich a odbremeniť od vlastných problémov," pripomína.

Spoločnosť od roku 2016 investovala v sklárni, ktorá bola kedysi preslávená výrobou tzv. pohárov s guľkou - Zlatej Zuzany, približne 7 miliónov eur.

Pýši sa najmä moderným taviacim agregátom využívajúcim na horenie iba plyn a kyslík, vytvárajúcim iba malé množstvo emisií. "Je to najlepšia možná technológia na tavenie sklárskej suroviny na trhu," zdôrazňuje riaditeľ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.