Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2019, 00:00

Slovensko má dnes historicky najviac plynu „do zásoby“

Rezort hospodárstva tvrdí, že Slovensko je na plynovú krízu pripravené. Zásoby plynu sme takmer zdvojnásobili.

Slovensko má dnes historicky najviac plynu „do zásoby“
Zdroj: Dreamstime

Zemný plyn na Slovensku odoberá 1,5 milióna domácností a tisícky firiem. Tvorí tak približne tretinu hrubej spotreby energie na Slovensku. Keďže však na našom území vyťažíme ročne len zlomok našej spotreby, musíme vzácnu surovinu dovážať zo zahraničia. Najviac plynu k nám prúdi z Ruska cez Ukrajinu. A práve tam hrozí, že od budúceho roka o zásoby prídeme. 31. decembra totiž vyprší kontrakt na dodávku a tranzit z východu. Možnosť, že na nás opäť udrie plynová kríza, aká nás postihla v roku 2009, je však omnoho menšia než pred dekádou. Slovenské podzemné zásobníky plynu sú totiž plnšie než kedykoľvek predtým.


Najviac plynu
Ukazuje to nová správa o zabezpečení dodávok

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.