Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2019, 12:00

Konkrétne príklady, ako pri drahšej hypotéke ušetríte tisíce eur. V čom banky zavádzajú?

V článku nájdete:

  • Čo vám ochotne bankár sľúbi, ale nedodrží.
  • O koľko sa musí zvýšiť cena peňazí, aby bola 10-ročná fixácia úrokovej sadzby výhodnejšia.
  • Aké sú prehliadané rozdiely medzi krátkymi a dlhšími fixáciami úrokovej miery.
Konkrétne príklady, ako pri drahšej hypotéke ušetríte tisíce eur. V čom banky zavádzajú?
Zdroj: Reuters

Čísla dokážu pomýliť. Predstavte si bankára, ktorý vám ponúka nahradenie hypotéky s 1,5 percentnou sadzbou za výhodnejších 1,4 percenta. Za 30 rokov splácania ušetríte vďaka tomu 2,5 tisíca eur, povie nadšene. Ibaže zavádza.

Sľúbiť vie iba to, koľko ušetríte počas garancie úrokovej sadzby. Pri trojročnej fixácii to bude v našom prípade úspora 353 eur. Klient však hlavne netuší, čo sa udeje po zmene úroku. Po troch rokoch môže dostať novú sadzbu hoci aj tri percentá.

Aj preto je pri refinancovaní dôležité hľadieť aj na to, čo bude nasledovať po zmene sadzby. Najnižšia úroková miera nemusí byť automaticky najvýhodnejšia, najmä ak je fixovaná na príliš krátke obdobie.

Česi už platia 3 percentá

Nateraz síce nič nenaznačuje, že peniaze by mali zdražieť a ECB razí holubičí prístup. No nemusí to tak byť na vždy. Po príklad zájdime do susedného Česka. Podľa Fincentrum Hyponidexu tam boli najnižšie sadzby koncom roka 2016 a to na priemernej úrovni 1,77 percenta, podobné hodnoty malo v tom období aj Slovensko. Potom sa cesty oboch krajín rozišli.

Česká národná banka za posledné tri roky zvyšovala základné sadzby až osemkrát, čo sa prejavilo aj na zdražení hypoték. V januári 2019 sa úroková miera zvýšila na rovné tri percentá, hoci potom začala opäť klesať, na aktuálnych 2,68 percenta. Kto si zobral ročnú sadzbu a refinancoval v januári, čakalo ho zvýšenie mesačnej splátky o viac ako 100 eur.

Keďže netušíme, čo bude o päť rokov, namieste je zvážiť nemennosť splátky až na 10 rokov. Oplatí sa to však naozaj? HN ponúkajú modelové príklady.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.