Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2019, 00:00

Duševné vlastníctvo ako pilier ekonomiky

Firmy, ktoré využívajú práva duševného vlastníctva, u nás tvoria 46 percent HDP a zamestnávajú 32 percent ľudí.

Duševné vlastníctvo ako pilier ekonomiky
Zdroj: HN Pavol Funtál

Slovensko každý rok ekonomicky rastie a vidieť to napríklad aj na autách pred obchodnými centrami. Bohatstvo krajiny sa však nemeria počtom drahých áut na tisíc obyvateľov. Oveľa informatívnejší je počet patentov a ochranných známok, ktoré generujú firmám a štátom dlhodobé príjmy. Práve krajiny, ktoré vytvorili najviac „nápadov“, patria k tým najvyspelejším.


Potvrdzuje to aj nová štúdia Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo, ktorá hovorí, že podniky, vlastniace práva duševného vlastníctva, produkujú takmer polovicu HDP jednotlivých členských štátov európskych š

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.