Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2019, 10:19

Ďalšia zlá správa pre priemysel: nové objednávky padli

​Po úprave o infláciu sa hodnota objednávok priemyslu v júli znížila o 6,1 percenta.

Priemyslu, ktorý je ťahúňom hospodárstva Slovenska, v júli druhý mesiac po sebe klesla v medziročnom porovnaní hodnota nových objednávok a dosiahla tak najnižšiu úroveň za posledné dva roky. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil štatistický úrad.

Nové objednávky boli v hodnote 3,469 miliardy eur.

​Po úprave o infláciu sa hodnota objednávok priemyslu v júli znížila o 6,1 percenta. V júni bol pokles ešte výraznejší, a to 8,6 percenta, čo predstavovalo najväčší prepad od jari roku 2017.

Pokles objednávok dva mesiace za sebou priemysel na Slovensku zaznamenal naposledy v prvom štvrťroku vlaňajška, vtedy bol výpadok ale nižší ako teraz.

Z jednotlivých priemyselných sektorov menej nových objednávok hlásili v júli aj výrobcovia motorových vozidiel. Slovensko je v prepočte na obyvateľa najväčším producentom áut na svete. Svoje závody tu majú štyri automobilky, na ktorých sú naviazaní viacerí výrobcovia súčiastok.

Slovensko patrí v EÚ k najviac priemyselným krajinám. Podiel priemyslu na hrubom domácom produkte Slovenska vlani dosiahol 23,5 percenta.

Slovenská ekonomika už v druhom tohtoročnom štvrťroku výrazne spomalila tempo medziročného rastu, a to na dve percentá zo 3,7 percenta v prvom kvartáli. Dôvodom bol hlavne pokles zahraničného dopytu, od ktorého je exportne orientované hospodárstvo krajiny závislé.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.