Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2019, 11:26 Aktualizované dňa 17.09.2019 o 12:45

Novela SNS prešla, denníkom klesne DPH na desať percent

Opatrenie by malo stáť štátny rozpočet šesť miliónov eur.

Šéf SNS Andrej Danko
Zdroj: TASR/M: Baumann

Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na printové médiá by im malo pomôcť zlepšiť ich ekonomickú situáciu. Toto opatrenie by sa malo dotknúť rozpočtu asi 6 miliónmi eur.

Uviedol to v utorok na tlačovej konferencii predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko s tým, že štát to dokáže zniesť.

Zákon z dielne SNS

Digitálne médiá v súčasnosti podľa neho "valcujú" tie printové, pričom zvádzajú nerovnoprávny boj. Cieľom návrhu zákona tak podľa jeho slov bolo pomôcť dorovnať podmienky printových a digitálnych médií.

"SNS navrhla zákon, ktorý by mohol pomôcť printovým médiám zlepšiť ich ekonomickú bilanciu, ale súčasne aj zachovať klasické štandardné redakcie poctivých novinárov, ktorí si musia sadnúť k svojmu počítaču, zodpovedajú za svoju informáciu a nemôžu zverejňovať neoverené hlúposti," priblížil Danko.

Najmenej štyrikrát týždenne

Návrh zákona, ktorým sa zníži DPH na noviny, časopisy a periodiká tiež ilustrované alebo obsahujúce reklamný materiál, vychádzajúce najmenej štyrikrát týždenne, na 10 percent, v utorok schválil parlament.

Okrem toho plénum schválilo aj ďalší zákon z dielne SNS, ktorým sa rušia koncesionárske poplatky pre seniorov a poberateľov dávok v hmotnej núdzi.

Poslanec SNS Karol Farkašovský poznamenal, že to bude znamenať výpadok osem miliónov eur v rozpočte Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). "Po diskusiách je zabezpečené, že tento výpadok bude vykrytý zo štátneho rozpočtu," dodal s tým, že sa na tom dohodli aj v koalícii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.