Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2019, 13:47

Tržby železníc rastú aj napriek bezplatnej doprave

V auguste boli tržby najvyššie od roku 2014.

Tržby železníc rastú aj napriek bezplatnej doprave
Zdroj: TASR - Branislav Račko

V auguste 2019 sa tržby Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) vyšplhali na 9,1 milióna eur, je to najviac od roku 2014. Informoval o tom Tomáš Kováč, riaditeľ odboru komunikácie a hovorca spoločnosti.

Národný dopravca dosiahol podľa neho v tomto mesiaci najvyššie tržby od zavedenia bezplatnej prepravy (17. novembra 2014). Aj v porovnaní s druhým najsilnejším mesiacom (júl 2019) predstavuje toto číslo takmer sedempercentný (6,67 percenta) nárast.

Oproti najslabšiemu mesiacu (február 2019) je to až takmer 49-percentný nárast (48,96 percenta). Štatisticky ide o najlepšie výsledky po zavedení bezplatnej prepravy.

Viac cestujúcich 

Uviedol, že v hodnotení mesiacov január až august dosiahol národný dopravca v tomto roku doteraz najlepšie výsledky v počte prepravených cestujúcich (51 miliónov prepravených cestujúcich) a zároveň vlaky ZSSK najazdili za toto obdobie aj najviac vlakokilometrov (takmer 30 miliónov vlkm).

Čo sa týka samotných tržieb, tento rok predstavuje dôležitý míľnik, pretože za mesiace január až august 2019 zaznamenala ZSSK najvyššie čísla od zavedenia bezplatnej prepravy (60,5 milióna eur).

Národný dopravca sa môže podľa Kováča pochváliť takýmito vysokými číslami vďaka kontinuálnemu rastu v počte prepravených pasažierov, ktorý sa dostáva do kulminačného bodu z pohľadu možností infraštruktúry na najvyťaženejších tratiach a kapacity a počtu mobilných prostriedkov.

Víťazia diaľkové trasy

​Kováč priblížil, že najväčším lákadlom pre cestujúcich, a teda aj najviac zárobkové sú už dlhodobo trate diaľkovej dopravy, konkrétne Bratislava – Žilina – Košice, Košice – Žilina – Praha a Štúrovo – Bratislava – Praha.

"Kontinuálny nárast tržieb v našej spoločnosti zaznamenávame už od roku 2016. Spolu s Ministerstvom dopravy a výstavby SR a so Železnicami Slovenskej republiky sa snažíme nájsť tie najatraktívnejšie trasy a časové polohy pre prilákanie cestujúcich – platiacich i tých, ktorí využívajú zľavy. Som veľmi rád, že sa nám to darí," povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Medzi cestujúcimi ZSSK sa podľa Kováča ujal aj nákup cestovných lístkov cez elektronické médiá (internet, mobilná aplikácia Ideme vlakom na Androide a iOS).

Zvyšovanie cien naposledy v 2011

Pre porovnanie, kým v auguste 2018 sa cez online kanály predalo 12,04 percenta všetkých dokladov, v auguste 2019 tento predaj stúpol o viac ako 100 percent na 27,76 percenta.

Hovorca pripomenul, že ZSSK naposledy zvyšovala ceny cestovných lístkov (okrem komerčných IC vlakov) v roku 2011. Pre porovnanie, priemerná mzda na Slovensku v roku 2011 bola 786 eur, v roku 2019 je to 1063 eur.

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave.

Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.