Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2019, 15:22

Obce v okolí Košíc dostanú od vlády 1,2 milióna eur

Dotácie dostane viac ako 50 obcí.

Obce v okolí Košíc dostanú od vlády 1,2 milióna eur
Zdroj: TASR

Vláda pod vedením Petra Pellegriniho (Smer-SD) počas stredajšieho výjazdového rokovania v obci Čaňa vyčlenila pre okres Košice-okolie 1,2 milióna eur. Ide o prostriedky z rozpočtovej rezervy pre tento okres, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté regióny.

Dotácia je určená celkovo pre viac ako 50 obcí a mesto Medzev, ako aj niektoré športové kluby, folklórne súbory a katolícke farnosti. Najviac peňazí - 200-tisíc eur, je určených pre Čaňu ako najväčšiu obec okresu.

Vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) uviedol, že účelom je rekonštrukcia čistiarne odpadových vôd v obci s tým, že celkový objem investície je 1,3 milióna eur a okrem vládnej dotácie ju musí obec zvládnuť sama.

Starosta Čane Michal Rečka (Smer-SD) povedal, že čistiareň odpadových vôd v obci bola vybudovaná a spustená v roku 1994 a jej technológia je už zastaraná.

"Súčasné normy o vypúšťaní vôd z čistiarní odpadových vôd sú také tvrdé, že my ročne odvádzame správcovi tokov 50-tisíc eur za nedokonalé vyčistenie. Ale zároveň ju potrebujeme aj rozšíriť z päťtisíc obyvateľov na 7500, pretože máme veľký rast," povedal Rečka. 

"Predpokladáme, že v priebehu dvoch-troch rokov budeme už na hranici sedemtisíc obyvateľov, takže je to investícia do komfortného života týchto ľudí, ale aj do životného prostredia," povedal.

Medzi ďalšími obcami, ktoré dostanú finančnú pomoc, je obec Baška, 50-tisíc eur je určených na vybudovanie mobilnej ľadovej plochy a rekonštrukciu miestnych komunikácií.

Obec Turňa nad Bodvou použije 50-tisíc eur na rekonštrukciu sociálnych zariadení na obecnom úrade a vybudovanie chodníka. Rovnakú sumu má obec Zádiel na dostavbu domu smútku a rekonštrukciu a výstavbu miestnych komunikácií.

Mesto Medzev získa 50-tisíc eur taktiež na rekonštrukciu miestnych komunikácií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.