Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2019, 00:00

Slovensko potrebuje priemysel

Sme pripravení na to, aby naše malé Slovensko žilo iba z turizmu a poľnohospodárstva? Je to zlý biznis model pre nás i ďalšie generácie, hovorí Miroslav Kiraľvarga, prezident Republikovej únie zamestnávateľov a viceprezident U. S. Steel Košice.

Slovensko potrebuje priemysel
Zdroj: U. S. STEEL KOŠICE

Zamestnávateľské zväzy kedysi pôsobili ako konkurenčné firmy, ktoré akoby hájili rôzne záujmy. Dnes sa zdá, že sú viac jednotní. Aké je však ich postavenie v rámci vyjednávaní?
Máme pravidelnú a intenzívnu komunikáciu medzi sebou, to znamená na úrovni RÚZ, AZZZ, Klub 500 a APZ. Podporujeme snahu presadzovať to, čo je prospešné naprieč celým zamestnávateľským a podnikateľským spektrom. Cieľom RÚZ je zlepšovať podnikateľské prostredie na Slovensku a ako jediná reprezentuje Slovensko v celoeurópskej organizácii zamestnávateľov, Business Europe, kde zastávam post viceprezidenta. Aj keď nemáme formalizovanú Konfederáciu zamestnávateľských organizácií na Slovensku, ale mnohokrát tak konáme a vystupujeme. Možno sa, verím, tak aj raz sformujeme.

Ste teda spokojný s tým, ako funguje komunikácia zamestnávateľov s ostatnými členmi tripartity?
Priestor a čas na komunikáciu vytvorený je. Okrem tripartitných rokovaní vláda vytvorila niekoľko pracovných skupín. Iné to už je so závermi z komunikácie a ich plnením. A práve kvôli tomu niekedy vzniká dojem, že my zamestnávatelia máme neoprávnené návrhy či požiadavky. Že nerozumieme správne pracovnoprávnym vzťahom a naše navrhované riešenia sú buď ťažko realizovateľné, alebo nie sú realizovateľné vôbec. A verte mi, je to veľmi zlý pocit. Ak by to tak bolo, veľké priemyselné firmy by sme na Slovensku nemali. A tiež by tu nefungovali podniky a podnikatelia v celom dodávateľskom reťazci tovarov a služieb. Ako povedal jeden z nás, máme pocit, že my, ktorí zamestnávame ľudí, sme tu nechcení. Verím, že nikto nemá záujem vrátiť sa do obdobia a časov takzvaného plánovaného hospodárstva.


Spomínali ste závery z komunikácie a ich plnenia. Čo to presne znamená?
Prísľub, ktorý sme dostali od vlády pred niekoľkými rokmi, že nebude obchádzať inštitút hospodárskej a soc

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.