Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2019, 00:00

Slovensko potrebuje priemysel

Sme pripravení na to, aby naše malé Slovensko žilo iba z turizmu a poľnohospodárstva? Je to zlý biznis model pre nás i ďalšie generácie, hovorí Miroslav Kiraľvarga, prezident Republikovej únie zamestnávateľov a viceprezident U. S. Steel Košice.

Slovensko potrebuje priemysel
Zdroj: U. S. STEEL KOŠICE

Zamestnávateľské zväzy kedysi pôsobili ako konkurenčné firmy, ktoré akoby hájili rôzne záujmy. Dnes sa zdá, že sú viac jednotní. Aké je však ich postavenie v rámci vyjednávaní?
Máme pravidelnú a intenzívnu komunikáciu medzi sebou, to znamená na úrovni RÚZ, AZZZ, Klub 500 a APZ. Podporujeme snahu presadzovať to, čo je prospešné naprieč celým zamestnávateľským a podnikateľským spektrom. Cieľom RÚZ je zlepšovať podnikateľské prostredie na Slovensku a ako jediná reprezentuje Slovensko v celoeurópskej organizácii zamestnávateľov, Business Europe, kde zastávam post viceprezidenta. Aj keď nemáme formalizovanú Konfederáciu zamestnávateľských organizácií na Slovensku, ale mnohokrát tak konáme a vystupujeme. Možno sa, verím, tak aj raz sformujeme.

Ste teda spokojný s tým, ako funguje komunikácia zamestnávateľov s ostatnými členmi tripartity?
Priestor a čas na komunikáciu vytvorený je. Okrem tripartitných rokovaní vláda vytvorila niekoľko pracovných skupín. Iné to už je so závermi z komunikácie a ich plnením. A práve kvôli tomu niekedy vzniká dojem, že my zamestnávatelia máme neoprávnené návrhy či požiadavky. Že nerozumieme správne pracovnoprávnym vzťahom a naše navrhované riešenia sú buď ťažko realizovateľné, alebo nie sú realizovateľné vôbec. A verte mi, je to veľmi zlý pocit. Ak by to tak bolo, veľké priemyselné firmy by sme na Slovensku nemali. A tiež by tu nefungovali podniky a podnikatelia v celom dodávateľskom reťazci tovarov a služieb. Ako povedal jeden z nás, máme pocit, že my, ktorí zamestnávame ľudí, sme tu nechcení. Verím, že nikto nemá záujem vrátiť sa do obdobia a časov takzvaného plánovaného hospodárstva.


Spomínali ste závery z komunikácie a ich plnenia. Čo to presne znamená?
Prísľub, ktorý sme dostali od vlády pred niekoľkými rokmi, že nebude obchádzať inštitút hospodárskej a soc

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.