Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2019, 11:30

Rozpočtová rada varuje. Decifit by mohol dosiahnuť 1,14 miliardy, ak vláda nezakročí

Oproti augustovej prognóze prišlo k zhoršeniu odhadu salda o jeden milión eur.

Rozpočtová rada varuje. Decifit by mohol dosiahnuť 1,14 miliardy, ak vláda nezakročí
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) upozorňuje, že riziká týkajúce sa deficitu verejných financií zostávajú vysoké. Oproti augustovej prognóze prišlo k zhoršeniu odhadu salda o jeden milión eur.

K rastu deficitu prispel najmä rast prevádzkových nákladov zdravotných poisťovní, ktorý bol kompenzovaný spomalením čerpania kapitálových výdavkov štátneho rozpočtu. Ukázal to najnovší rozpočtový semafor Kancelárie RRZ.

Rozpočtová rada odhaduje, že ak vláda neprijme dodatočné opatrenia, môže deficit dosiahnuť 1,14 miliardy eur, teda 1,20 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Zhoršenie vývoja

"Riziká pre saldo vyplývajú najmä z nadhodnotených nedaňových príjmov, podhodnotených výdavkov samospráv a vyššieho rastu výdavkov v sociálnej oblasti," upozorňuje rozpočtová rada.

Aktuálne zhoršenie výhľadu ekonomického vývoja, ktoré je zapracované v odhade, nemá zásadný vplyv na saldo verejnej správy v tomto roku.

"Daňové príjmy po očistení o položky rozpočtované nad rámec prognózy Výboru pre daňové prognózy (odvod obchodných reťazcov, zavedenie eKasy a tzv. nanomarkerov) sú oproti rozpočtu vyššie o 44 miliónov eur," vyčíslila RRZ.

Najväčšie riziko

Najvyššie riziko očakáva pri nedaňových príjmoch, kde odhaduje výpadok výnosu oproti rozpočtu o 412 miliónov eur.

"Tieto riziká boli vo veľkej miere identifikované RRZ už v čase schvaľovania rozpočtu, pričom viaceré sa každoročne opakujú," upozornila RRZ s tým, že ide napríklad príjem z dividend, výnos z predaja emisných povoleniek alebo príjem z predaja majetku kapitol štátneho rozpočtu.

K odhadovanému zhoršeniu salda prispieva hospodárenie samospráv, riziko očakáva RRZ najmä vo výdavkoch na mzdy (15 percentný medziročný rast) a vo výdavkoch na bežné transfery.

"Riziko v sociálnych transferoch a dávkach vyplýva najmä z vysokého rastu výdavkov nemocenského poistenia a dávky v nezamestnanosti," dodala kancelária RRZ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.