Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2019, 12:00

Rast ponúkaných platov je v Košiciach nadpriemerný, prekonáva aj Bratislavu

Dôvodom vysokého rastu ponúkaných platov v košických pracovných pozíciách môže byť čoraz náročnejšia situácia tamojších zamestnávateľov.

Rast ponúkaných platov je v Košiciach nadpriemerný, prekonáva aj Bratislavu
Zdroj: Pixabay

Za účasti sto zamestnávateľov sa vo štvrtok v Košiciach koná 3. ročník festivalu príležitostí Profesia days. Organizátori pri tejto príležitosti informovali, že mzdy v pracovných ponukách v Košickom kraji medziročne rástli viac ako v Bratislavskom kraji.

​Podľa analýzy spoločnosti Profesia platy v pracovných inzerátoch za uplynulý rok výrazne rastú, v priemere o 61 eur, teda o 5,9 percenta. Vyplýva to z porovnania ponúkaných miezd od 1. mája do 20. septembra v rokoch 2018 a 2019.

Dvojitý odliv z východu

Zaujímavosťou je, že platy v Košickom kraji rástli v porovnaní s celým Slovenskom nadpriemerne. Oproti vlaňajšku stúpla v tomto regióne ponúkaná priemerná mzda z 938 eur na 1046 eur, teda o 108 eur, čo predstavuje 11,5 percenta. Na porovnanie v Bratislavskom kraji to bolo zvýšenie z 1160 na 1248 eur, teda o 88 eur, resp. 7,6 percenta.

Dôvodom vysokého rastu ponúkaných platov v košických pracovných pozíciách môže byť čoraz náročnejšia situácia tamojších zamestnávateľov. "Pri hľadaní nových ľudí na odborné pozície to platí dvojnásobne. Východné Slovensko na rozdiel od Bratislavy nebojuje iba s problémom odlivu šikovných ľudí do zahraničia, ale aj do iných kútov Slovenska," uviedla pre novinárov riaditeľka portálu Profesia.sk Ivana Molnárová.

Firmy v Košiciach najvýraznejšie zvyšovali ponúkané platy vo vrcholovom manažmente, z ďalších odvetví to boli bezpečnosť a ochrana, stavebníctvo a reality, technika a rozvoj a ľudské zdroje. Najrýchlejšie rástol za posledný rok v Košickom kraji plat elektromontéra.

Nárast o vyše 30 percent

"Ten predstavoval v období od mája do 20. septembra 2019 v priemere 1309 eur v hrubom. Oproti vlaňajšku tak ponúkaná mzda narástla až o 31,8 percenta," priblížila Molnárová. Na ďalších miestach skončili pozície obchodného referenta, Java programátora, personalistu či telefonického operátora.

Záujem zamestnávateľov o pracovníkov potvrdzuje aj košický pracovný veľtrh, v roku 2017 na ňom vystavovalo 70 firiem, vlani a tento rok s počtom 100 zaplnili spoločnosti už celý priestor Spoločenského pavilónu, kde sa podujatie koná. Vlani naň prišlo 6000 návštevníkov.

"Firmy môžu v tomto prípade oceniť, že podujatie neláka iba nezamestnaných, ale aj ľudí s prácou a študentov. Zamestnávatelia tu ponúkajú najmä pracovné pozície, ale my sme ten festival príležitostí poňali aj tak, že ľudia by sa tu mali niečo naučiť, dozvedieť, motivovať, či inšpirovať sa," dodala Molnárová. Podujatie je otvorené do 19.00 h.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.