Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2019, 11:07

Kamenický pripúšťa na rok 2020 polpercentný deficit. Budeme robiť opatrenia, sľubuje

​Ministerstvo financií je momentálne v záverečnej fáze prípravy návrhu rozpočtu, na vládu ho musí predložiť do 15. októbra.

Kamenický pripúšťa na rok 2020 polpercentný deficit. Budeme robiť opatrenia, sľubuje
Zdroj: TASR

Deficit verejných financií by v budúcom roku mal byť maximálne 0,5 percenta hrubého domáceho produktu. V súvislosti s aktuálnou prípravou rozpočtu na budúci rok, ktorú komplikuje zhoršujúca sa ekonomická situácia aj nové prijímané opatrenia, to po piatkovom rokovaní vlády vyhlásil minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

"Samozrejme budeme robiť opatrenia v rámci rozpočtu, tak aby sme dosiahli cieľ, ktorý máme stanovený zákonom o rozpočtových pravidlách. Na budúci rok maximum, kde môžme ísť, je polpercentný deficit," konštatoval šéf rezortu financií.

​Ministerstvo je momentálne v záverečnej fáze prípravy návrhu rozpočtu, na vládu ho musí predložiť do 15. októbra. Známa je už najnovšia makroekonomická aj daňová prognóza, ktoré naznačujú veľké výpadky daňových a odvodových príjmov štátu v nasledujúcich rokoch.

"Budeme kontaktovať ministerstvá nejakými predbežnými návrhmi, aby mohli informovať lídrov koaličných strán o tom, ako to vyzerá. Na základe toho sa budeme snažiť iniciovať stretnutie na Koaličnej rade, aby sme sa dohodli, ako bude vyzerať rozpočet na budúci rok," avizoval Kamenický.

Za stále otvorenú tému považuje možné zvýšenie spotrebnej dane na tabak, ktoré nedávno navrhol, ale nesúhlasí s ním koaličná SNS. Riešenie je podľa ministra na lídroch koaličných strán.

"Je dôležité vidieť globálne celý rozpočet. Ak nám budú niekde chýbať príjmy, môžeme sa k tomu vrátiť, ale je na koaličných lídroch, či sa budeme vedieť dohodnúť," doplnil.

Za správne označil rozhodnutie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) o utlmení legislatívnej činnosti vlády. "Nemôžeme mať donekonečna otvorené legislatívne veci, ak nevieme, čo máme zarátať do rozpočtu. Musí sa ten legislatívny proces čím skôr ukončiť, aby sme mohli schváliť rozpočet," dodal Kamenický.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.