Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2019, 00:00

Chýbajúce lieky rieši aj Európa

Nedostupnosť viacerých liekov na trhu začína vzbudzovať obavy v celej Európe.

Chýbajúce lieky rieši aj Európa
Zdroj: Peter Mayer

Problém s nedostatkom liečiv, ktorý trápi aj Slovensko, už zaregistrovala aj Európska lieková agentúra. Tá v júli vyzvala členské štáty, aby sa témou vážne zaoberali. Hoci by sa mohlo zdať, že určenie, kedy je lieku primálo, je relatívne jednoduché. Definícia – lekár nemá pacientovi čo ponúknuť a lekárnik nemá za vyradené liečivo adekvátnu náhradu – však neplatí.

Okrem koncových užívateľov, teda pacientov, dôsledky pociťujú ostatní stakeholderi a vôbec celý systém zdravotnej starostlivosti. Nedostatok liečiv bol jednou z tém, na ktoré upozornili odborníci počas konferencie Zdravotníckych novín Slovenské zdravotníctvo 2019, ktorá sa konala minulý týždeň.

Príčiny nedostupnosti liekov
O nedostupnosti na národnej úrovni hovoríme vtedy, keď ponuka nepostačuje na pokrytie dopytu. Zadefinovať, kedy je liek na slovenskom trhu nedostupný, je však komplikova

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.