Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2019, 00:00

Chýbajúce lieky rieši aj Európa

Nedostupnosť viacerých liekov na trhu začína vzbudzovať obavy v celej Európe.

Chýbajúce lieky rieši aj Európa
Zdroj: Peter Mayer

Problém s nedostatkom liečiv, ktorý trápi aj Slovensko, už zaregistrovala aj Európska lieková agentúra. Tá v júli vyzvala členské štáty, aby sa témou vážne zaoberali. Hoci by sa mohlo zdať, že určenie, kedy je lieku primálo, je relatívne jednoduché. Definícia – lekár nemá pacientovi čo ponúknuť a lekárnik nemá za vyradené liečivo adekvátnu náhradu – však neplatí.

Okrem koncových užívateľov, teda pacientov, dôsledky pociťujú ostatní stakeholderi a vôbec celý systém zdravotnej starostlivosti. Nedostatok liečiv bol jednou z tém, na ktoré upozornili odborníci počas konferencie Zdravotníckych novín Slovenské zdravotníctvo 2019, ktorá sa konala minulý týždeň.

Príčiny nedostupnosti liekov
O nedostupnosti na národnej úrovni hovoríme vtedy, keď ponuka nepostačuje na pokrytie dopytu. Zadefinovať, kedy je liek na slovenskom trhu nedostupný, je však komplikova

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.