Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2019, 13:37

Takmer polovicu všetkých bezhotovostných platieb Slováci spravili kartou

V Nemecku to bolo približne 23 percent.

Takmer polovicu všetkých bezhotovostných platieb Slováci spravili kartou
Zdroj: Dreamstime

Európania v súčasnosti pri bezhotovostných platbách s najväčšou pravdepodobnosťou použijú platobnú kartu. Zatiaľ čo počet kartových transakcií v eurozóne sa v priebehu posledného desaťročia viac než zdvojnásobil, priemerná hodnota transakcie klesla.

Vyplýva to z nového čísla Sprievodcu štatistikou eurozóny, ktorý zverejnila Európska centrálna banka (ECB).

Ukazuje sa, že spotrebitelia a podniky v eurozóne využívajú širokú paletu platobných prostriedkov. V roku 2018 tvorili takmer polovicu počtu bezhotovostných platieb v jednotnej menovej oblasti kartové platby.

"Druhým a tretím najpoužívanejším bezhotovostným platobným prostriedkom boli úhrady a inkasá, ktoré v oboch prípadoch predstavovali približne 23 percenta, nasledované elektronickými peniazmi a šekmi s celkovým podielom približne sedem percent," priblížila na základe štatistík ECB Národná banka Slovenska (NBS).

V relatívnej popularite jednotlivých druhov platobných služieb v rôznych krajinách eurozóny však stále vidieť výrazné rozdiely. Zatiaľ, čo v Portugalsku kartové platby v roku 2018 predstavovali viac než 70 percent všetkých bezhotovostných platieb, v Nemecku to bolo približne 23 percent.

"Úhrady sú mimoriadne obľúbené na Slovensku, kde v roku 2018 tvorili takmer 44 percent celkového počtu bezhotovostných platieb, v porovnaní s len 2,4 percenta v Luxembursku," priblížila NBS.

Popularita šekov v poslednom desaťročí klesala a v porovnaní s osem percent v roku 2008 šeky v roku 2018 predstavovali už len 2,3 percenta celkových bezhotovostných platieb. Takmer 85 percent všetkých šekov v eurozóne v roku 2018 bolo vystavených v jednej krajine, a to vo Francúzsku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.