Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2019, 15:03

Podnikateľ omylom v eKase zaevidoval miliardový vklad

Finančná správa dokáže využívaním systému eKasa upozorniť podnikateľov na nezrovnalosti tržieb.

Podnikateľ omylom v eKase zaevidoval miliardový vklad
Zdroj: FotoHN

Finančná správa (FS) dokáže využívaním systému eKasa upozorniť podnikateľov na nezrovnalosti pri evidencii tržieb. Takýto bol aj ostatný prípad podnikateľa, ktorý vo virtuálnej registračnej pokladnici zaevidoval miliardový vklad. Médiá o tom v utorok informovala FS SR .

„Príslušníci finančnej správy podnikateľa kontaktovali. Zistili, že došlo k administratívnemu omylu. Podnikateľ namiesto správnej sumy zaevidoval číslo faktúry,“ spresnila hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová.

Finančná správa má prostredníctvom systému eKasa prehľad o duplicitnom vydávaní dokladov aj o dlhodobom nevydávaní pokladničných dokladov.

Ďalej o nezaevidovaných dokladoch vydaných off-line, ktoré na finančnú správu neprídu v zákonnej lehote do 48 hodín, respektíve do 30 dní, a má informácie o chýbajúcich dokladoch. Dokáže identifikovať aj neobvyklé sumy transakcií.

Finančná správa opätovne upozorňuje na to, že používanie eKasy je pre všetkých podnikateľov evidujúcich tržby v hotovosti povinné. Aktuálne eviduje v systéme eKasa tržbu 128 272 pokladníc, čo je približne 55 percent zo všetkých používaných pokladníc na trhu.

Vyzýva preto podnikateľov, ktorí ešte eKasu nevyužívajú, aby čo najskôr kontaktovali dodávateľov svojich pokladničných riešení a na systém prešli. Finančná správa dokáže identifikovať, ktorí podnikatelia eKasu už využívajú a ktorí jej využívanie, často cielene, odkladajú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.