Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2019, 13:37

Štát chce masívne investovať do sceľovania pôdy

Po novom bude Slovenský pozemkový fond financovať pozemkové úpravy.

Štát chce masívne investovať do sceľovania pôdy
Zdroj: HN Pavol Funtál

Slovenský pozemkový fond volá po aktivite pri riešení problematiky rozdrobenosti pozemkov. Tá totiž nekomplikuje život iba slovenským farmárom, ale aj bežným ľuďom. „Bráni investíciám, predlžuje realizáciu stavieb vo verejnom záujme, ako sú cesty, školy, škôlky, nemocnice či domovy sociálnych služieb,“ priblížila Adriana Šklíbová, jeho generálna riaditeľka, na konferencii HN, ktorá sa venovala sceleniu pôdneho vlastníctva. Problematika sa stala kľúčovou agendou úradu. Šklíbová tiež pripomenula, že fond vytvára zisk aj z prenájmu pôdy farmárom a za posledné obdobie je dosť vysoký. „Ak budú k prenájmu pôdy pristupovať korektne, inventarizovať plochu, ktorú užívajú, príjem sa preklopí do finančných prostriedkov, ktoré fond potom vie následne použiť aj na realizáciu pozemkových úprav.“
Prioritou fondu je realizovať komplexné pozemkové úpravy a nielen ich prvú časť, ktorou sa vlastníkom ich rozdrobené pozemky scelia, ale aj jeho druhú časť, v rámci ktorej sa realizujú opatrenia na ochranu pôdy.

Rozdrobenosť vlastníctva
Rozdrobenosť vlastníctva pôdy robí podľa Šklíbovej problémy nielen farmárom, ale aj fondu, ktorý prenajíma štátne pozemky. „Aj fond má problém so scelením pozemkov, vytvorením celkov, ktoré môžeme následne prenajať. Týka sa to, žiaľ, už celého Slovenska.“ Fondu by to prinieslo aj vyšší príjem za nájom. „Ak pôdu scelíme, tak ju budeme mať kompletne celú prenajatú. Budeme vedieť použiť viac finančných prostriedkov nielen na zveľadenie nehnuteľnos

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.