Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2019, 10:21

Sociálna poisťovňa v auguste vyplatila 51-tisíc minimálnych dôchodkov

Od prvého januára bude minimálny dôchodok pri 30 rokoch kvalifikovaného obdobia vyšší o sedem eur a dosiahne hodnotu 285,90 eura mesačne.

Sociálna poisťovňa v auguste vyplatila 51-tisíc minimálnych dôchodkov

Sociálna poisťovňa v auguste tohto roka vyplatila spolu 51 240 takých starobných dôchodkov a invalidných dôchodkov vyplácaných po dovŕšení dôchodkového veku, ktoré boli automaticky zvýšené na minimálny dôchodok.

Je to takmer o tritisíc viac ako v rovnakom období minulého roka, keď poisťovňa vyplatila 48 691 minimálnych dôchodkov.

Z uvedeného počtu dôchodkov, podľa štatistík poisťovne, zvýšených na minimálny dôchodok, ktoré boli vyplatené v auguste, bolo 48 160 starobných a 3080 invalidných dôchodkov po dosiahnutí dôchodkového veku, pričom celkovo bolo 50 313 dôchodkov vyplatených na Slovensku a ďalších 927 do zahraničia.

Nárok na zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok má poberateľ starobného dôchodku aj keď bol predtým priznaný ako predčasný starobný dôchodok alebo poberateľ invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku bez ohľadu na mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, ak spĺňa zákonom stanovené podmienky.

O zvýšenie dôchodca nemusí osobitne žiadať, poisťovňa mu dôchodok na úroveň minimálneho zvýši z vlastnej iniciatívy automaticky bez jeho žiadosti.

Výška minimálneho dôchodku je u každého dôchodcu individuálna a závisí od získania tzv. počtu kvalifikovaných rokov, ktoré dosiahol počas svojho aktívneho pracovného života.

Ak dôchodca získa 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, čo je minimálny počet, od prvého januára 2019 mu patrí dôchodok minimálne vo výške 278,90 eura mesačne.

Od prvého januára 2020 nastane aj v tejto oblasti ďalší nárast a minimálny dôchodok bude pri 30 rokoch kvalifikovaného obdobia vyšší o sedem eur a dosiahne hodnotu 285,90 eura mesačne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.