Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2019, 11:14

Zo zvýšenia minimálky bude profitovať jedine štát, tvrdí šéfka potravinárskej komory

Minimálna mzda má od budúceho roka vzrásť na 580 eur.

Zo zvýšenia minimálky bude profitovať jedine štát, tvrdí šéfka potravinárskej komory
Zdroj: Pavol Funtál

Potravinárska komora Slovenska (PKS) je rozčarovaná zo skokovitého zvýšenia minimálnej mzdy, ktorú v stredu odsúhlasila vláda.

Podľa potravinárov tak urobila bez dôkladného posúdenia vplyvov na podnikateľské prostredie, obzvlášť výrobu potravín, pri ktorej je spotrebiteľ citlivý na výslednú cenu na pulte.

Minimálna mzda má od budúceho roka vzrásť na 580 eur zo súčasnej úrovne 520 eur. V hodinovom vyjadrení pôjde o sumu 3,333 eura.

Potravinári dlhodobo upozorňujú na alarmujúcu situáciu v potravinárskom odvetví, ktoré závažným spôsobom ovplyvňuje akékoľvek zvyšovanie nákladov, najmä však nákladov na mzdy a príplatky.

Počas posledného roka museli aj pre zvýšené mzdové náklady niektoré potravinárske odvetvia navýšiť odbytové ceny potravín, ktoré týmto strácajú konkurencieschopnosť voči lacnejším potravinám z dovozu.

To sa prejavuje alarmujúcim nárastom salda zahraničného obchodu s potravinami.

"Výrazné zvýšenie minimálnej mzdy znamená ďalšie navyšovanie nákladov na výrobu potravín v rámci celého dodávateľského reťazca, čo sa zákonite bude musieť odraziť aj v konečných cenách pre spotrebiteľa. To však znamená, že jediný, kto bude profitovať zo zvýšenia minimálnej mzdy, bude v konečnom dôsledku len štát," zhodnotila riaditeľka PKS Jana Venhartová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.