Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2019, 15:03

Farmári poškodení suchom dostali od štátu pomoc vo výške 17 miliónov eur

Cez dvesto poľnohospodárov malo v roku 2017 pre extrémne sucho výpadok príjmu na úrode až do úrovne 70 percent.

Farmári poškodení suchom dostali od štátu pomoc vo výške 17 miliónov eur
Zdroj: Dreamstime

Farmári poškodení suchom z roku 2017 už majú v týchto dňoch na účtoch finančnú podporu, čo im uľahčí štart do ďalšieho roka. Informovala o tom Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS).

Pripomenula, že 213 poľnohospodárov malo v roku 2017 pre extrémne sucho výpadok príjmu na úrode až do úrovne 70 percent v celkovej výške 34,6 milióna eur.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na základe odborných stanovísk SHMÚ, ako aj na základe nariadenia EÚ uznalo škodu a finančnú pomoc vo výške 17 miliónov eur.

Najvyššie škody sa zaznamenali v okresoch Trnava, Bratislava-vidiek, Galanta, Dunajská Streda, Nitra, Nové Zámky, Senica.

"Na konci roka 2017 ostali títo poľnohospodári bez úrody, a teda bez očakávaného príjmu. Naopak, ostali im neuhradené mzdy, odvody, poplatky za prenájom pôdy, faktúry za osivá, hnojivá a iné nevyhnutné tovary a služby," podčiarkla Patasiová.

Uviedla, že mnohí zo suchom postihnutých poľnohospodárov podľa nej zvažovali ukončenie podnikania v poľnohospodárstve, predaj alebo zatvorenie podniku.

Suchom postihnutí farmári podľa jej informácií zamestnávajú viac ako tritisíc ľudí, a preto si vážia pomoc vlády Slovenskej republiky.

"Počas viac ako ročného rokovania a intenzívnej mediálnej komunikácie tejto témy nebolo nutné organizovať žiadne protestné zhromaždenie, ani iné nátlakové akcie.Poľnohospodári sa mohli venovať svojej práci v maštaliach a na poliach," dodala predsedníčka AKS.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.