Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2019, 10:20

Záujem o byty v Bratislave sa znížil. Dôvodom je rast cien a menšia ponuka

  • Priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých okresoch.
  • Najväčší záujem bol o byty v druhom bratislavskom okrese, kde sa predalo 179 bytov.
  • Na trh v treťom kvartáli pribudlo 511 nových bytov.
  • Až 13 developerských projektov ukončilo svoj predaj z dôvodu vypredania ponuky.

Bratislavský trh s bytmi zaznamenal v treťom štvrťroku dva nové pokrízové rekordy, a to v minimálnom počte voľných bytov v ponuke, a zároveň v ich najvyššej priemernej cene.

Pokles o 18 percent

V medziročnom porovnaní sa počas uplynulého kvartálu v hlavnom meste predalo o pätinu menej bytov, vyplýva z analýzy realitnej spoločnosti Lexxus.

"Na základe prvých dát bolo v mesiacoch júl až september zazmluvnených len niečo okolo 681 bytov. Medzikvartálne tak ide o pokles o 18,1 percenta a medziročne sa počet predaných bytov znížil o 24,3 percenta," uviedol marketingový špecialista realitnej spoločnosti Michal Moricz.

Najväčší záujem bol o byty v druhom bratislavskom okrese, kde sa predalo 179 bytov, najmenej, 76 bytov, sa predalo v treťom okrese.

Počas tretieho kvartálu pokračoval aj pokles počtu voľných bytov v ponuke. Podľa realitnej spoločnosti ide o nové pokrízové minimum. Medzikvartálne sa znížil počet voľných bytov o 5,6 percenta a v medziročnom porovnaní sa ich ponuka prepadla až o 28,8 percenta.

"Pokles dopytu je zjavne odrazom čoraz menšej a málo pestrej ponuky nových voľných bytov v Bratislave. Ďalšou príčinou je neustály rast cien, rovnako ako aj nedostatok nehnuteľností s úrovňou dostupných cien a zložitejší prístup k hypotékam," spresnil Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností spoločnosti Lexxus.

Priemerná cena voľných bytov vzrástla

Priemerná cena voľných bytov pritom neustále rastie. V sledovanom období dosiahla hodnotu 2424 eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) za štvorcový meter (m2), čo je najvyššia zaznamenaná cena v pokrízovom období.

Medzikvartálne sa zvýšila o 55 eur bez DPH/m2, alebo o 2,3 percenta. V medziročnom porovnaní ide o nárast až vo výške ôsmich percent. Cena predaných bytov dosiahla úroveň 2217 eur bez DPH/m2. Medzikvartálne sa zvýšila o 37 eur, alebo o 1,7 percenta.

Priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých okresoch, najvýraznejšie však v treťom bratislavskom okrese - medzikvartálne až o 4,9 percenta, najmenej v prvom bratislavskom okrese, a to o 1,2 percenta.

V Bratislave boli počas tretieho kvartálu v ponuke nové byty v 96 developerských projektoch. Na trh tak v treťom kvartáli pribudlo 511 nových bytov.

Až 13 developerských projektov ukončilo svoj predaj z dôvodu vypredania ponuky. Podiel počtu voľných rozostavaných bytov na celkovom objeme voľných bytov na trhu novostavieb vzrástol na úroveň 91,2 percenta. V druhom kvartáli tohto roka to bolo 89,7 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.