Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2019, 00:00

NIžšia daň podporí delenie firiem

Zníženie daňovej sadzby pre malé firmy poskytuje zaujímavý priestor na legálnu optimalizáciu daní, hovorí prezident Slovenskej asociácie finančníkov Andrej Révay.

NIžšia daň podporí delenie firiem
Zdroj: HN Peter Mayer

Parlament v septembri schválil celý rad opatrení pre malé firmy na čele s poklesom sadzby dane z príjmu na 15 percent. Vnímate tieto zmeny ako dostatočné na podporu fungovania menších podnikov?
Treba zdôrazniť, že každá takáto zmena pre podnikateľov, najmä malé firmy, je vítaná. Dá sa povedať, že všetky opatrenia, ktoré umožňujú firmám získať z opatrení viacej vlastných zdrojov, znamenajú zlepšenie pozície na rozvoj spoločnosti, skvalitnenie služieb, produktov. To je veľmi dôležité z hľadiska dlhodobej udržateľnosti firiem na trhu. Na druhej strane však musím povedať, že vláda ako keby kompenzovala podnikom niektoré opatrenia z tzv. sociálnych balíčkov, respektíve opatrení typu zvyšovania mzdových nákladov, ako je rast minimálnej mzdy, odvody z nej, rekreačné poukazy alebo príplatky za prácu v nedeľu a vo sviatky. Tieto opatrenia diktujú podnikom náklady bez zodpovednosti za hospodársky výsledok. Môžu v konečnom dôsledku viesť k strate, takže znížená sadzba dane z príjmu je v tom prípade bezpredmetná. Celkovo som toho názoru, že tieto opatrenia nemajú systémový charakter.Súčasťou balíčka je aj 200-percentný superodpočet výdavkov na výskum a vývoj. Myslíte si, že firmy s obratom do 50-ti

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.