Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2019, 11:32

O živnosť má záujem menej Slovákov. Ich počet klesol o štvrtinu

Podľa analytičky na Slovensku tvoria živnostníci 15 percent z celkového počtu zamestnaných osôb.

O živnosť má záujem menej Slovákov. Ich počet klesol o štvrtinu
Zdroj: HN/ Pavol Funtál

Na Slovensku poklesol počet živnostníkov od roku 2009 takmer o štvrtinu. Vlani dosiahol ich počet podľa Štatistického úradu SR úroveň približne 304-tisíc. V rámci 28 krajín Európskej únie bolo dokopy za vlaňajšok 32,6 milióna evidovaných živnostníkov. Predstavujú 14 percent z celkovej európskej zamestnanosti.

"Pokles počtu živnostníkov na Slovensku súvisí aj s tým, že majú stále vysoké daňovo-odvodové zaťaženie. Mnohí živnostníci prešli na s.r.o., alebo prestúpili do zamestnaneckého pomeru. Za vlaňajšok bolo evidovaných 266-tisíc právnických osôb, čo je takmer polovičný nárast od roku 2009. Z toho podnikov bolo 230-tisíc, čo je za posledných deväť rokov nárast o 81 percent,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

V roku 2018 najviac podnikov pôsobilo v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu (20 percent) a v oblasti odborných, vedeckých a technických činností (17,5 percenta). Drvivú väčšinu podnikov tvoria firmy, ktoré majú do 50 zamestnancov. Aktuálne tvoria 97 percent zo všetkých podnikov na Slovensku, teda je ich zhruba 118-tisíc.

Nasledujú podniky s 50 až 249 zamestnancami, je ich takmer tritisíc. Len 679 podnikov na Slovensku má viac ako 250 zamestnancov.
Za posledných deväť rokov sa nezmenila prioritná oblasť živnostníkov, ktorou bolo aj za vlaňajšok stavebníctvo so štvrtinovým podielom.

Nasleduje veľkoobchod a maloobchod (20 percent), priemysel (16 percent) a odborné, vedecké a technické činnosti (11 percent).

Najviac živnostníkov má podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat Grécko a Taliansko a to prevažne v oblasti turizmu. V Grécku je tretina ľudí evidovaných práve ako samostatne zárobkové osoby a v Taliansku je ich vyše 20 percent. Nasleduje Poľsko (18 percent) a Rumunsko (17 percent).

Podľa analytičky na Slovensku tvoria živnostníci 15 percent z celkového počtu zamestnaných osôb. Rovnako je to aj v Portugalsku a Veľkej Británii. Česko je mierne pred Slovenskom, živnostníci tvoria 16 percent z celkovej zamestnanosti.

​Najmenej živnostníkov je v Dánsku a Luxembursku (obe osem percent) ako aj v Nemecku či Švédsku (obe deväť percent). Živnostníci v únii pracujú prevažne v oblasti služieb a predaja či ako remeselníci.

Mnohí podnikajú v oblasti poľnohospodárstva, lesníctva a rybného hospodárstva. Približne 18 percent živnostníkov má iba jedného klienta. Zhruba dve tretiny živnostníkov majú viac ako deviatich klientov.

Ženy síce predstavujú 52 percent celkovej európskej populácie, ale iba 34,4 percenta zo samostatne zárobkovo činných osôb v EÚ a len 30 percent z európskych začínajúcich podnikateľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.