Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2019, 11:00 Aktualizované dňa 15.10.2019 o 12:03

Potrebujeme jasné stanovisko k tomu, ako rozpočet bude fungovať, povedal viceprezident zamestnávateľov

Zamestnávatelia sa vyjadrili k novému návrhu rozpočtu , minimálnej mzde, príplatkom a rekreačným poukazom.

Potrebujeme jasné stanovisko k tomu, ako rozpočet bude fungovať, povedal viceprezident zamestnávateľov
Zdroj: HN

Je veľmi pravdepodobné, že spomalenie ekonomiky, spolu s vysokými mzdovými nákladmi (sociálny balíček - rekreačné poukazy a ich rozšírenie, príplatky, minimálna mzda, športové poukazy či zrovnoprávnenie výmery dovolenky) nielenže zníži objem výroby vo fabrikách, ale spôsobí nárast nezamestnanosti.

Uviedol to v utorok na brífingu viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka, za účasti členov prezídia AZZZ SR Emila Macha a Igora Pramuka.

"Potrebujeme jasné stanovisko k tomu, ako rozpočet bude fungovať," povedal na tlačovke Machunka.

"Vzhľadom na neustále sa zvyšujúce povinnosti, ktoré zamestnávateľom každým rokom pribúdajú, máme obavy, ak to bude takto pokračovať ďalej, firmy to skutočne nemusia ustáť," priblížil Machunka.

Výrazný dosah bude to bude podľa neho mať predovšetkým na malé a stredné podniky, ako aj firmy, ktoré nie sú v takej dobrej ekonomickej kondícii, najmä v ekonomických slabých regiónoch s vyššou nezamestnanosťou.

Návrh štátneho rozpočtu na rok 2020 má podľa Machunku najmenšiu politickú podporu.

"Najväčšie riziko vidíme však v pozmeňovacích návrhoch poslancov Národnej rady SR. Návrh rozpočtu má zároveň vyšší plánovaný deficit než boli pôvodné zámery vlády, ktoré mali ambíciu mať vyrovnané hospodárenie. Vláda nedokázala dostatočne reagovať rozpočtovými opatreniami, mohli byť razantnejšie, nerobila ich však z politických dôvodov, a to odmietame," podčiarkol Machunka.

Machunka spomenul, že návrh rozpočtu zahŕňa aj zisky zo zvýšenej dane na tabak, ktorá však ešte nebola schválená. "Teraz ide návrh rozpočtu do jamy levovej, počíta s nárastom dane z tabaku, čo ešte nemusí byť."

"Predseda vlády včera deklaroval, že ak poslanci začnú rozoberať rozpočet, tak vláda je pripravená stiahnuť rozpočet z rokovania vlády," informoval Machunka. "Pokiaľ to nie je podpísané, ešte nie je isté nič," dodal. 

​Igor Pramuk, viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) pripomenul, že len tretina nemocníc v asociácii sú v súkromnom vlastníctve. Pramuk vyčíslil, že na výdavky súvisiace so sociálnym balíčkom je treba 12,1 milióna eur a o 67 miliónov eur viac na zvýšenie miezd. 

"Zatiaľ nemáme vykompenzovaný sociálny balíček," povedal Pramuk. 

Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) povedal, že z očakávanej finančnej pomoci 80 miliónov eur poľnohospodári dostali 61 miliónov. 

"Každý deň sem príde 700 kamiónov s agroproduktmi," sektor nie je konkurencieschopný, povedal Macho.  "Príplatky spôsobujú poľnohospodárom existenčné problémy," vyjadril svoje obavy o budúcnosť agrosektoru jeho predseda. "Na slovensku sme vytvorili fetiš lacných potravín," dodal Macho k cenám produktov na trhu.

Vláda schválila v pondelok návrh rozpočtu, ktorý počíta v tomto roku s deficitom na úrovni 0,68 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a v budúcom roku by mal byť 0,49 percenta HDP.

Hrubý dlh verejnej správy by mal klesať. V tomto roku by mal dosiahnuť 47,9 percenta HDP a dostane sa tak pod dolné sankčné pásmo. Návrh rozpočtu predpokladá, že hrubý dlh bude klesať o ďalších 3,1 percentuálneho bodu HDP v budúcom roku a na konci horizontu by mal byť na úrovni 44,8 percenta HDP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.