Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2019, 11:15

Objednávky v slovenskom priemysle sa výrazne prepadli. Najviac za tri roky

Hodnota objednávok v priemysle v auguste po úprave o infláciu v medziročnom porovnaní klesla o 9,6 percenta.

Slovenský priemysel, ktorý je motorom exportne orientovanej ekonomiky, v auguste zaznamenal najväčší výpadok nových objednávok za posledné viac ako tri roky. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil Štatistický úrad. Priemyselné podniky už v lete zasiahol pokles výkonu.

​Hodnota objednávok v priemysle v auguste po úprave o infláciu v medziročnom porovnaní klesla o 9,6 percenta. Znížili sa tak tretí mesiac po sebe, zároveň ide o najväčší prepad od leta 2016.

Z jednotlivých priemyselných sektorov hlásili v auguste menej nových objednávok aj výrobcovia motorových vozidiel. Tí zaznamenali pokles objednávok o desatinu, čo je najhorší výsledok za posledné tri roky.

Slovensko je v prepočte na obyvateľa najväčším producentom áut na svete, v krajine majú svoje závody štyri automobilky, na ktoré je naviazaných mnoho výrobcov súčiastok.

Slovensko patrí v Únii k najpriemyselnejším krajinám. Podiel priemyslu na našom HDP vlani dosiahol 23,5 percenta.

Priemyselná výroba v auguste oproti vlaňajšku klesla takmer o desatinu, s horšie výsledky postihli väčšinu odvetví. Podľa ekonómov Slovensko v porovnaní s Českom, Maďarskom a Poľskom najviac doplatilo na ochladenie nemeckej ekonomiky.

Centrálna banka aj ministerstvo financií už v septembri výrazne zhoršili výhľad rastu ekonomiky na tento aj budúci rok, hlavne kvôli predpokladanému oslabeniu zahraničného dopytu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.