Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2019, 17:07

Menový fond očakáva horší vývoj slovenských financií než načrtlo ministerstvo

Podľa októbrovej prognózy by mal schodok v tomto roku vzrásť medziročne o 0,1 percentuálneho bodu.

Menový fond očakáva horší vývoj slovenských financií než načrtlo ministerstvo
Zdroj: Reuters

Medzinárodný menový fond (MMF) zhoršil odhad vývoja slovenských verejných financií. Podľa októbrovej prognózy by mal schodok v tomto roku vzrásť medziročne o 0,1 percentuálneho bodu (p.b.) na 0,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Zvýšiť by sa mal aj v budúcich rokoch. MMF očakáva v budúcom roku horší vývoj verejných financií ako Ministerstvo financií SR v návrhu rozpočtu na budúce roky. Upozornili na to analytici Národnej banky Slovenska (NBS) vo svojom najnovšom rýchlom komentári.

V budúcom roku a v roku 2021 MMF predpovedá schodok 0,9 percenta HDP a v roku 2021 sa má zvýšiť na 1,3 percenta HDP a v rokoch 2023 a 2024 až na 1,7 percenta HDP. Verejný dlh by mal v tomto roku klesnúť o 0,5 p.b. na 48,4 percenta HDP. V budúcom roku by mal byť pokles na úroveň 47,8 percenta HDP.

"V porovnaní s jarnou prognózou tak došlo k zhoršeniu odhadu bilancie o 0,8 p.b. na tento rok a v budúcom roku o 1,3 p.b. K zhoršeniu v tomto roku prispelo zvýšenie výdavkov, ktoré bude väčšie ako zvýšenie príjmov," konštatujú analytici NBS.

Návrh rozpočtu verejnej správy na najbližšie roky počíta v tomto roku s deficitom 0,68 percenta HDP, MMF je pesimistickejší.

"MMF predpokladá celkové príjmy nižšie o 0,5 p.b. a výdavky nižšie o 0,4 p.b.. V budúcom roku očakáva MMF schodok 0,9 percenta HDP, zatiaľ čo návrh rozpočtu 0,49 percenta HDP," upozornili analytici NBS, ktorá podľa strednodobej predikcie predpokladá v tomto roku schodok 0,9 percenta HDP a v budúcom až 1,5 percenta HDP.

Hrubý dlh Slovenska by mal klesať v tomto aj v budúcom roku. Najviac by sa mal spomedzi štátov znížiť v Grécku. Naopak, najviac by mal vzrásť v Taliansku.
Krajinou s najrýchlejšie klesajúcim dlhom by sa mal stať Cyprus, nasledovaný by mal byť Gréckom. Najviac by mal vzrásť verejný dlh v Rumunsku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.