Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2019, 17:38 Aktualizované dňa 16.10.2019 o 18:11

Kamenický má predložiť návrh na predĺženie platnosti bankového odvodu

Necitlivé správanie bánk v oblasti poplatkov podľa lídrov koalície oprávňuje vládu na prijatie krokov, ktoré zabezpečia nevyhnutné príjmy do štátneho rozpočtu.

Kamenický má predložiť návrh na predĺženie platnosti bankového odvodu
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Koaličná rada žiada ministra financií SR Ladislava Kamenického (Smer-SD), aby na najbližšiu schôdzu Národnej rady SR predložil legislatívne riešenie predĺženia platnosti osobitného bankového odvodu.

Koaličná rada je totiž presvedčená, že miera ziskovosti bánk a ich necitlivé správanie sa v oblasti bankových poplatkov oprávňuje vládnu koalíciu na prijatie krokov, ktoré zabezpečia nevyhnutné príjmy do štátneho rozpočtu v roku 2021, nad rámec plánovaných príjmov.

Takzvanú bankovú daň by mali finančné domy zaplatiť poslednýkrát v budúcom roku. Osobitný odvod vybraných finančných inštitúcií je súčasťou štátnych finančných aktív a tvorí zdroje na krytie prípadných problémov vo finančnom sektore.

Výška odvodu je v rokoch 2018 až 2020 stanovená ako 0,2 % z hodnoty pasív bánk znížených o sumu vlastného imania. Rezort financií v návrhu rozpočtu verejnej správy na najbližšie roky uvádza, že v tomto očakáva nižší výnos o 1,6 milióna eur oproti rozpočtovanej hodnote.

"Odhad výnosu v období 2019 až 2020 negatívne ovplyvňuje vývoj príslušnej makroekonomickej bázy. Od roku 2021 bude odvod zrušený, pretože podľa aktuálnej legislatívy vstupuje do platnosti nulová sadzba," uvádza sa v návrhu rozpočtu. Banky odvod v minulosti kritizovali a upozorňovali na to, že im v súvislosti s platením odvodu, ako aj príspevku do jednotného rezolučného fondu, rastú náklady.

Riaditeľka tlačového odboru ministerstva financií (MF) SR Alexandra Gogová potvrdila, že minister dostal v stredu podvečer informáciu o výsledkoch rokovania Koaličnej rady. "MF SR sa bude touto požiadavkou v najbližšom období zaoberať," uviedla pre TASR Gogová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.