Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2019, 00:00

Škrtanie výdavkov by znížilo rast HDP

Rozhovor // Guvernér NBS Peter Kažimír si ešte na ministerstvo financií priviedol ekonóma Biswajita Banerjeeho zo Svetového menového fondu. Ten s ním teraz prešiel do Národnej banky. V rozhovore pre HN vysvetľuje aj to, prečo automobilky nie sú také dôležité, ako sa zdá.

Škrtanie výdavkov by znížilo rast HDP
Zdroj: HN/Peter Mayer

Donedávna ste boli hlavným ekonómom na ministerstve financií, teraz ste prešli do Národnej banky. Ako sa zmení vaša pracovná náplň?
Moja úloha je teraz iná. Ale skúsenosti z centrálnej banky som zbieral už predtým ako som prišiel na Slovensko. Pracoval som tri a pol roka v Slovinskej národnej banke. Sem som sa presťahoval preto, že ma zobral Peter Kažimír, a teda keď prešiel do centrálnej banky on, tak bolo prirodzené že tam pôjdem aj ja. Veľa z toho, čo budem robiť na novom mieste bude podobné tomu, čo som robil v Slovinsku. Budem chodiť na stretnutia do Európskej centrálnej banky, pripravovať guvernéra na stretnutia s bankovou radou, no a tiež robiť výskum.

Ako dlho už na Slovensku pôsobíte?
Teraz začínam tretí rok. Na ministerstve som bol dva roky, ale Slovensko poznám už od roku 2006. V tom čase som pracoval pre Medzinárodný menový fond a bol som šéfom misie, v čase keď sa Slovensko pripravovalo na euro. Dva roky som hral veľmi aktívnu úlohu ako poradca. Vďaka tomu som sa spoznal aj s pánom Kažimírom, ktorý bol vtedy štátnym tajomníkom na ministerstve financií. Potom som učil na univerzitách a zároveň som bol Kažimírovým externým poradcom. V roku 2014 som ale prestal učiť a začal pracovať v Slovinskej národnej banke, a tak som na čas kontakt so Slovenskom prerušil. To sa zmenilo v roku 2017, keď som prešiel naplno sem.

Ako hlavný ekonóm ste mali veľmi dobrý prehľad o stave slovenských verejných financiách. Verili ste niekedy tomu, že náš rozpočet bude tento rok vyrovnaný?
Je to dobrá otázka. Tr

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.